misofonya nedir

Misofonya’nın sözlük anlamı “seslerden nefret etme”dir. Bu şekilde dediğimizde biraz tuhaf geliyor değil mi? Ancak birazdan bu durumun çok yaygın görüldüğünü fark edeceksiniz. Hatta siz de bir misofonya olabilirisiz.

Misofonya seslerle ilgili bir çeşit algı bozukluğudur. Çoğu kimsenin dikkatini çekmeyecek ufak tefek sesler sizin tahammül sınırlarınızı zorlayarak sinirlerinizi feci şekilde bozabilir. Misofonyanın bazı belirtileri şunlardır: “bir duvar saatinin tik tak sesi, yemek yerken ağızdan çıkan sesler, parmak kıtlatmak, sakız çiğnerken çıkan sesler…”

Sizler için ufak bir misofonya testi hazırladık. Bu listedeki 14 maddenin en az 7’sine evet cevabı veriyorsanız, siz de bir misofonya olabilirsiniz.

 

1.Sofrada duyulan ağız şapırtısı yüzünden, karnınız doymadan yemek masasından kalkıyorsanız

 

2.Yanınızda sakız çiğneyen birileri olduğunda ağzının üstüne vurasınız geliyorsa

 

3.Sinemada mısır patlağı yiyenlerin sesi yüzünden filme konsantre olamıyorsanız.

 

4.Sevgilinizin çıkardığı ufak tefek hırıltılar yüzünden beraber uyumamayı tercih ediyorsanız.

5.Konser salonunda çıkan onca sese rağmen, yanınızdaki arkadaşınızın parmak kıtlatması sizi rahatsız ediyorsa

Devam etmek için aşağıdaki sayfa numaralarını tıklayınız.
1
2
3
PAYLAŞ
Cem Arbag
Bilim ve teknoloji aşığı; eski eğitimci ve bankacı, şimdi ise araştırmacı yazar ve web yöneticisi ayrıca iyi bir Pink Floyd dinleyicisi. "Bir yerlerde inanılmaz bir şey keşfedilmeyi bekliyor."

2 YORUM

  1. Bende bunlarin hic biri yok.ama bazilari yemekden sonra dişlerini tezmizlerken qarip bir ses geliyoya iwde o insani (ceza vermeseler) oldurmek ve aazindaki tum diwleri tek-tek kelpetenle kirib kafasina delik acib tum dislerini o deliye sokmak isdiyom.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here