Gün geçmiyor ki türlü türlü tuhaflıklar kulağımıza gelmesin. Akışkan tarih her saniye bizi şaşırtmaya devam ediyor. Bu yazımızda Washington’dan Japonya’ya kadar, bilim kurgudan komediye kadar türlü türlü tuhaflıkları işleyeceğiz.

 

 

1. Sözünün Eri Bir Başkan: George Washington

Geogrge Washington Amerika’nın ilk başkanı ve aynı zamanda başkomutanıdır. ABD’nin bağımsızlık savaşında büyük rol oynayan başkan ölümünden kısa süre önce bir daha İngiltere’ye adım atmayacağını dile getirmiştir. Bu sözünden dolayı Washington’ın Londra’da ki heykelinin altına Amerikan toprağı serilmiştir.

 

2.Almanya’da Holokostu İnkar Etmek Yasalara Göre Suçtur

Bilmeyenler için Holokost, Adolf Hitler’in liderliğinde ki Nazi Partisinin iktidar olduğu Nazi Almanyası döneminde Yahudilerin sistemsel bir şekilde öldürüldüğü soykırıma verilen isim. Soykırım ile anılmak pek hoş olmasa gerek. Fakat Alman yasalarına göre bu soykırımı,holokostu inkar etmek ciddi bir suç. Öyle ki inkar edenler beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor.

3. O Sadece Bir Film Değil O Bir Bilim Tezi

Interstellar Türkçe adıyla Yıldızlar Arası filmi artık dalında kült olmuş bir film haline geldi. Hepimizin bildiği gibi filmin kilit noktası olan kara delik portresi o kadar gerçekle içli dışlıydı ki üç farklı bilimsel makaleye bilimsel çıkış noktası sağladı.

4. Sony Su Geçirmez Cihaz Yaparsa

Döneminde herkesin beğenisini kazanmış, çoğu kişinin isteye isteye ailesini bıktırdığı Walkman’ler oldukça popülerdi. Sony’nin marka değerinin artmasında büyük rol oynayan Walkman’ler aynı zamanda suda geçirmiyordu. Sony su geçirmez olduğunu ispatlamak için bir dönem Walkman’lerini su dolu şişelerin içinde sattı. Bu satış stratejisinin ilerleyişi markaya göre ürünün kalitesini ispatlama amaçlıydı fakat strateji amacını aşarak o yıl satışlarda deyim yerindeyse patlama yarattı.

5. Çocuktan Al Haberi

Thor filminin son serisi olan Ragnarok filmi geçtiğimiz haftalarda seyirci ile beyaz perde önünde buluştu. Filmin fragmanında oldukça beğeni toplayan Thor’un Hulk’u gördüğünde söylediği  “Tanışıyoruz biz! İş arkadaşım o” repliği aslında senariste ait değilmiş. O sahnenin çekildiği esnada sete küçük bir çocuk misafir olmuş. Replik küçük çocuk tarafından önerilmiş ve oldukça beğeni toplamış. Küçük bir çocuk tarafından tavsiye edilen replik sonradan senaryoya eklenmiş.