Özellikle yılbaşında hepimizde yeni yıla girmenin sevinci dışında garip bir heyecan oluşur. Bu heyecanın kaynağı ise yılbaşında bir nevi insanları zengin eden piyango. Piyango miktarı insanları gerçekten milyarder edecek seviyede hiç azımsanacak bir düzeyde değil. Çok klişe bir soru vardır “Sana çıksa ne yapardın?” Peki sizce onlar ne yapmıştır? Hayatları ne düzeydedir? Bu yazımızda bir bakıma hazin sonları işleyeceğiz. Paranın değiştirip, adeta bir girdaba çevirdiği hayatlar.

 

 

Milyarder Osman

Milyarder Osman diğer talihlilerden farklı bir konumda. Bunun sebebi ise çok enteresan çünkü kendisine tam iki kere milli piyangonun talih kuşu kondu. Ona göre bu para hızla giden bir araba ve maalesef direksiyonu yok. 1999 ve 2001 yıllarında büyük ikramiye sahibi oldu nam-ı diğer Milyarder Osman. Ona göre tutar ne olursa olsun o para bir gün bitecek ve sonu gelecek, kontrolü imkansız. Bugün ki parayla kendisi tam 7 milyon lira kazandı ve sadece dört sene içinde tüketti. Milyarder Osman geçen yılbaşı için tam tamına 650 yeni bilet almış.

Mehmet Sarıoğlu

Mehmet Sarıoğlu’nun mutlu başlayan hikayesi acılar içinde son buldu. Yaklaşık kırk yıl önce milli piyango büyük ikramiyesi isabet eden Sarıoğlu kendine köyden bir ev yaptırdı. Zamanla parasını tüketen adama son zamanlarında komşuları baktı. Durum bu kadarına kötüydü.  Yeşil kart sahibi Sarıoğlu, devletten aldığı yaşlılık maaşıyla geçimini sürdürürken  bir süre önce evi yandı. Köylüler aralarında topladıkları yardım paralarıyla evini tamir ettirdi. Kimsesi olmayan Mehmet Sarıoğlu’nun Sarayköy Devlet Hastanesinde yapılan otopside donarak öldüğü belirlendi. Milli piyango, belki de hayatı normal devam ederken onun sonunu hazırlamasına yardımcı oldu.

 

Jock Whittaker

Milli piyango mağdurları sadece ülkemizde değil. Sanırım zamansız gelen paranın, insanların hayatında bir dozer etkisi yaratması evrensel bir olgu. Bir ABD vatandaşı olan Whittaker’a tam tamına (o zamanın parasıyla) 400 Trilyon isabet etti. Amerikalı adam Amerika tarihinin en yüksek piyango bedelini kazanmıştı. Bu haberin yayılmasından sonra hırsızlar tepkisiz kalmadı ve tam 5 kere evini arabasını soydular. Çevresi gelen bu parayla değişmişti. Öyle ki arkadaşlarından biri içkisine uyku ilacı atıp 2 milyon dolarını çaldı. Hayat hikayesi ona dersler vermeyi ihmal etmemiş. Bu para ondan torununu bile almış. Talihsiz piyango talihlisinin torunu fidyeciler tarafından öldürülmüş.

 

Son olarak; eğer bir para hayırsız ise yakınımızdan dahil geçmesin.