Yeşillikler ülkesi İrlanda’nın mitoloji ve folklor dolu uzun bir geçmişi var. Eski İrlanda toplumları büyü gücüne fazlasıyla inanırdı ve o günlerden günümüze birçok efsane yayıldı. Bu mitolojik efsaneler arasında “savaşçı hikayeleri, dans eden periler, gökkuşağının bittim noktasında hazinelerini gizleyen çiftçiler ve ufak küçük yeşil yaratıklar” günümüze kadar anlatılan belli başlı mitolojik hikayelerdendir.

O günlerden günümüze kadar uzanan, İrlanda’nın en popüler 10 mitolojik kahramanını sizler için derledik.

 

10-) Banshee (Ölüm Perisi)

banshee

Ölüm Perileri (Banshee) ya da inleyen Kadın olarak bilinir, literatürde  Barış Kadını veya Ölüm Meleği olarak da yer bulmuştur. Kökenleri Kelt folkloruna dayanır. Özellikle İrlanda da Ölüm Perileri yaygın olarak bilinir.

Ölüm Perileri, bir çok şekile girebilir veya kendini başka şekillerde gösterebilir. Bazen yırtık pırtık elbiseler giymiş yaşlı bir kadın bazen genç ve güzel bir kız bazen de kanlı giysileri olan bir çocuk şeklinde insanların karşısına çıktığı söylenir. Bu şekiller hayvanlardan bitkilere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Ağlayışları ve inleyişleri çok keskin ve rahatsız edicidir. Genelde geceleri duyulan Ölüm Perileri’nin çığlıkları, bir ölümlünün yakında öleceğine ya da çoktan öldüğüne işarettir. Kelt mitolojisinde, tanrıça olarak tanımlandığı da görülmüştür.

“İskoçya Kralı James’e bir Banshee’nin yaklıştığını gördüm ve o kısa bir süre sonra öldü.”

 

9-) Pookas

pookas

Pookas dünyaya yıkım ve kötülük getirirdi. Pookas İrlanda’nın kırsal ve sahil yerleşkelerinde geceleri ortaya çıkar, onların en güzel günlerinde çiftliklerini yakar hayvanlarını öldürürdü.

Pookas’ın geldiği gecelerden birinde tüm köylü dışarı çıkıp Pookas’a teslim olana kadar, onlara zarar vermeye devam ederdi. Pookas topladığı köylüleri korkunç gemisine bindirir ve kayıplara karışırdı.

Pookas, siyah atıyla köyleri gezer cezalandırılması gerektiğini düşündüğü köyleri belirlerdi. Bu yüzden eski iskoçya’da halk, siyah atlarla gördüğü yabancılardan çekinmiş ve birçok yabancıyı da bu nedenle öldürmüşlerdir.

 

 

8- Changelings

changeling

Efsaneye göre periler genellikle sakat çocuklar doğruyordu, bu nedenle periler ölümlülerin dünyasına giderler ve kendi sakat bebeklerini sağlıklı insan bebeklerle takas ederlerdi. Changlings bebekler tıpkı insana benziyorlardı, onlarla aynı duygusal özellikleri taşıyordu.

Peri çocuğun büyüdüğü evde peri ne zaman mutlu olsa ailenin başına bir talihsizlik gelirdi.

[ads1]

7- )Dagda’nın Arpı

dagda

İrlanda mitolojisinde Dagda adında aziz bir rahip vardı. Dagda, büyüleyici bir şekilde arp çalardı.

Bir savaş sırasında düşman kabile, Rahip Dagda’nın köyünde bulunmadığı zamanda Dagda Kabilesini bir kaleye tutsak aldı. Köyüne döndüğünde her yerin yakılıp yıkıldığını gören Rahip, arpını da alıp kabilesini aramaya koyuldu. Kabilesini bulup düşmanla karşılaştığında arpını çıkardı ve tellerine dokundu… Melodiyi duyan düşman birden ağlamaya başladı, Dağda ardından tellere bir daha vurdu ve düşman bu sefer kahkahalara boğuldu. Rahip son kez tellere dokunduğunda ise düşmana ağır bir uyku bastı ve rahip tüm kabilesini savaşmadan alıp köyüne geri götürdü.

 

6-) Lir’in Çocukları

Lirin cocuklari

Lir hikayesi İrlanda’nın mitolojik bir paradoksudur. Lir denizlerin efendisi olur. Lir’in bir karısı ve dört çocuğu vardır. Lir karısı öldüğünde, eşinin kız kardeşi Aofie ile evlenir. Aoife, Lir’in kız kardeşinden olan çocukları kıskanır ve onlardan kurtulmak ister.

Aofie, Lir evde yokken  çocukları alır ve göle götürür. Gölde çocuklara büyü yapar ve onları kuğuya çevirir. Çocuklar kilise çan sesini duyana kadar kuğu olarak kalacaktır. Kuğular, göllerden nehirlere yüzerler fakat onların bu serüveni Aziz Patrick İrlanda’ya gelene kadar devam edecektir. Tam 900 yıl sonra Aziz Patrick’in çaldığı çan sesini duyarlar ve tekrar çocuk olurlar.

 

5-) Patrick

patrick

Çoğu insan Patrick’i dünyaya birayı yayan kişi olarak bilir. Gerçekte Patrick aziz  değildi hatta bir İrlandalı bile değildi. Aziz Patrick İngiltere’de zengin bir ailenin çocuğu olarak doğdu, çocukken kaçırıldı ve İrlandalı bir aileye köle olarak satıldı.

Patrick İrlanda’da köle olduğu yıllarda İrlanda halkına Hristiyanlık öğretisini yaymaya çalıştı fakat ölümünden sonra birçok öğretisi unutuldu. Ölümünden sonra İrlandalı rahipler Aziz Patrick’in hikayesi ile Hristiyanlığı tekrar yaymak istediler ve bu sayede Patrick’in hikayesi ölümsüzleşti.

 

4-) The Shamrock (Yonca)

The-ShamrockYonca üç yeşil yaprağı ile İrlanda’nın sembollerinden biridir. İrlandalılar yoncayı kendilerini kötülükten koruyan mistik gücü olan kutsal bir bitki olduğunu düşünüyorlardı.

İrlandalıların çoğunun en sevdiği rakamın 3 olmasının nedeni bu inanıştır.

 

 

 

3-) Finn MacCool

finn

 

Finn MacCool, çeşitli İrlanda efsanelerinde görülen bir mitolojik savaşçıdır. Popüler bir hikayeye göre Fin MacCool dünyanın bütün bilgleliğine sahipti.

Bir gün Finn balık pişirirken eli yanar ve yanan parmağını acısını dindirmek için ağzına götürür ve o an somon balığının tüm bilgisine sahip olur. O günden sonra Finn ne zaman birşey öğrenmek istese önce öğrenmek istediği kişinin kendisinin canını acıtmasını ister ve sonra parmağını ağzına sokardı.

2-)Faeries
faeries
Faeries dünyadaki bir çok toplumda yaygın olan bir mitolojidir fakat İrlandalılar için önemi büyüktür. İrlanda halkının önemli bir kesimi perilerin gerçek olduğunu ve popüler Peter Pan hikayesinden çok farklı olduklarını dünürler. İrlandalı bir peri o istediği şekli alabilir, ancak genellikle insan formunu seçecektir. Periler çok güçlü ve özel güçlere sahiptir fakat yakınlarına gelen ölümlülere hayal kırıklıkları ve kötü şans getirirler.

 

1-)Leprechauns

Leprechauns cini, İrlanda’da yaşayan en yaygın peri türü olarak bilinir. Leprechauns Ortaçağdan bu yana İrlanda efsanesinde var olmuştur. Modern olarak tasfir edilen küçük yeşil cin algısından uzak olarak geleneksel İrlanda mitolojisinde cinler uzun boylu ve yaşlı bir peri olarak insanlara gözükür.

Leprechaunslar gökkuşağının sonunda altınlarını saklarlar. Eğer bir ölümlü onları yakalar ve serbest bırakırsa, cinler o insanın 3 dileğini yerine getirirdi.

leprechauns

 

korkubilimi.com

1 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.