Kendi kendine yanan insanlar her zaman, her yüzyılda gündeme gelmiştir. Bu olay her ne kadar kulağa imkansız gelse de maalesef insanlar kendi kendilerine yanıp tutuşabiliyor.  Bilim bunu açıklamakta güçlük çekiyor ama tabii ki bazı senaryolar çizmek mümkün. İşin en garip yanlarından biri ise bu insanların yanıp tutuştuğu esnada çevrede ki nesnelerin insanlar kadar hasar almaması. Öyle ki bazı tutuşma olaylarında olay kişinin yatağında, beyaz bir nevresim üzerinde gerçekleşiyor, olaydan sonra nevresimde herhangi bir deforme ya da benzeri yıpranmalar göze çarpmıyor. Eğer buraya kadar şaşırma seviyeniz yukarı çıkmadıysa ufak bir detay sizi şaşırtmaya yetecektir diye düşünüyorum; bu insanların çoğunda olay esnasında giydikleri elbiseler bile zarar görmüyor.

İnsanlar gerçekten alev alabilirler mi ? Mümkünatı konusunda bilim dünyası olumlu yaklaşıyor ama gerekli şartların oluşması biraz zor çünkü bir insanın kemiğinin yanması için birkaç saat boyunca 2000 santigrat derece ısıya maruz kalması gerekmektedir. Bu ilginç olaya bir hastalık dememiz mümkün tıbbi adı ile Spontaneous Human Combustion hastalığı, kısa adıyla ise SCH; kendi kendine yanan insan fenomeni.

Supernatural dizisinden bir kendi kendine alev alma olayı.

Bay Millet ve Kendi Kendine Yanan Eşi

Bay Millet her zaman ki gibi işinden eve gelip sabah erken kalkmak için yatağına uzanmıştı. Sebepsiz bir yere gece bir korku ile uyandı Bay Millet ve solunda yatan eşi yerinde değildi. Korkusunu gidermek için bir miktar suya ihtiyaç duydu ve anlam veremediği bir korku ile mutfağa doğru ilerledi. Eşi Bayan Millet yerde yanmış şekilde yatıyordu.. Bay Millet eşini öldürmek şuçu ile suçlanarak tutuklanır. Avukatı delilleri ile Bay Millet’ı kurtarır fakat ölüm sır perdesi olarak kalmıştır. Olayda Bayan Millet’ın ölümü kayıtlara Kader olarak geçmiştir.

Durduk Yere Yanarak Sadece Geriye Bacakları Kaldı

Beatrice Oczki kırılgan kemiklere sahip ve tam anlamıyla bir alkoliktir. Hassas olan bilekleri bir çok kez kırılmıştır. Bir gün ev fertlerinden biri eve gelir ve keskin bir yanık kokusu alır, hemen itfaiyeyi ararlar. Olay yerine gelen ekipler yanık yığınlarını bir çöpün yakılıp arta kalması sonucu oluştuğunu düşünürler. Fakat yığından dışarı süzülen bir çift bacak herkesi şok eder otopsi sonucu uzuvların sahibi Bayan Oczki çıkar. İşin garip kısmı ise zeminde ki halının zarar görmemesi ve kolay yanıcı bir madde olan komodinin yangını hasarsız atlatmaları. Otopsi raporunda yanmasını gerektirecek bir madde bulgusuna rastlamıyorlar iki bacak hariç vücudun bu denli kül olup yanması yıllar sonra dahi gizemini koruyor.