Günümüze kadar ulaşmış ve Dünya’nın en gizemli kitabı sayılan Rohonc Codex …

Dil bilimciler bu kitap hakkında türlü araştırmalar yapmış ve farklı tezler sunmuş olmalarına rağmen sırrı hala çözülebilmiş değil.

Rohonc Codex1

The Rohonc Codex olarak anılan ilginç kitabın içeriği veya nereden geldiği gizemini koruyor. Rohonc şehrindeki Macar Bilimler Akademisine 19.yy.ın başlarında bağışlanan kitabın sırrının uzun yıllardır çözülememiş olmasının en büyük sebebi ise yazıldığı alfabe. Günümüzde kullanılan alfabelerde 20 ila 40 farklı sembol (harf) kullanılırken 448 sayfalık Rohonc Codex’te tam 200 farklı sembol kullanılmış. 200 farklı sembolün yan yana gelmesiyle oluşabilecek anlamlı ifadelerin sayısı, matematiksel yöntemlerle hesaplandığında trilyonlarca olasılık söz konusu oluyor. Dil bilimciler, uzun uğraşlarına rağmen  kitabın içeriğiyle ilgili herhangi bir fikir birliğine varmış değiller.

Kitabın kökeniyle ilgili yapılan tahminler ise Romanya’dan Macaristan’a ve hatta Hindistan’a kadar çok geniş bir coğrafyaya yayılmakta.

Rohonc-Codex3

Eğer bu kitap hakkında düşünmek ve içerdiği sembollerin anlamları hakkında fikirler üretmek istiyorsanız, internette kolaylıkla bulunabilen kitabı indirip çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Kim bilir belki kitabı çözebilecek kişi sizsinizdir…

Güncel: Türkçe anlatımıyla birlikte kitabı aşağıdan edinebilirsiniz.

Dünyanın En Gizemli Kitabı!
Voynich Elyazması

Üyelerimize özel bu e-kitabı, Türkçe açıklamasıyla birlikte ÜCRETSİZ olarak mail kutunuza gönderiyoruz.

2 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.