Amerika Birleşik Devletleri’nin Winconsin Eyaleti’nde bir ilkokulda görev yapan öğretmenin, sınıfta “Cadı Tahtası (Ouija Board)” kullanmasıyla görevine son verildi.

Öğretmen, sınıfta cadı tahtası kullanarak öğrencilerine korkunç hikayeler anlatmak istemiş, evet! Cadı tahtası ve korkunç hikayeler… Pek de güzel bir kombinasyona benzemiyor değil mi?

“Asıl amacım, cadı tahtası gibi çeşitli inanışların gerçeği yansıtmadığını ve bu tarz varlıkların gerçekte olmadığını öğrencilerime göstermekti” diyerek kendini savunan öğretmen: “sonuçta insan yapımı bir tahta ve üzerine harfler dizilmiş basit bir oyuncak… Öğrencilerimin korkularını gidermek için yapmış olduğum bir uygulamaydı fakat işler hiç de istediğim gibi gitmedi.” diye savunmasına devam etti.

Söz konusu uygulamayı sınıfta tecrübe eden öğrenciler, sonrasında geceleri sık sık kabus görmeye başladılar ve korkuları aşırı şekilde arttı. Bir anormallik olduğunu fark eden öğrenci velilerinin çocuklarıyla konuşmasından sonra ortaya çıkan olay, öğretmenin kariyerinin sonu oldu. Veliler, okul müdürü ve gerekli mercilere başvurarak öğretmenden şikayetçi oldular. Şikayetler sonucu öğretmen açığa alındı ve hakkında soruşturma açıldı.

Cadı Tahtası (Ouija Board) Nedir?

Günümüzde kullanılan cadı tahtaları, M. Planchette isimli bir Fransız ruh bilimci tarafından 1853 yılında tasarlandı, ticari satışı ise 1886 senesinde başladı. Bilinen en eski cadı tahtaları ise MS 540 ve 1200 yıllarına dayanır.

Cadı tahtası veya Ouija Board, ruh çağırma maksadıyla kullanılan ve kemik veya ahşap kullanılarak geliştirilen bir düzenektir. Nadiren de olsa mermerden yapıldığı görülmüştür. Çok fazla kültürde rastlanılır. Genellike harflerin sıralandığı bir zemin ve hareketli bir nesneden (fincan, ok vb.) meydana gelir. En az 2 kişinin parmak uçlarıyla dokunduğu bir nesne; hangi harflerin üstüne gidiyorsa, bu harfler sırayla okunarak spiritual bir varlıkla temasa geçildiğine inanılır.