Ningen efsanesi yıllar boyunca olağan üstü hikayeleri ile hüküm sürdü, Antarktika açıklarında mevzilenen Japon deniz altıları bu gizemli varlıkları yıllar boyunca rapor ettiler. Bu henüz varlığı kanıtlanmamış yaşam formuyla ilgili bilgiler bize tıpkı bir insanı hatırlatıyor, bu yaşam formu ne tam anlamıyla insana benziyor ne de benzemiyor. Bizlere benzerlik açısından iki kola ve insansı yüz hatlarına sahipler. Yaratıklar yıllarca denizde bulunan insanlarca videolanmış ve fotoğraflanmış fakat bu canlıları bir kategoriye yerleştirmek imkansız.

Olay 2007 yılında basına yansıyınca Japon hükumetine bağlı “balina araştırma” gemileri mürettebatları bir rapor tutmaya başladı ve bu raporda canlıların 5 metre ile 10 metre arasında değiştikleri rapor edildi. Hatta mürettebat Ningen’lere birçok kez şahit olmuşlar raporlara göre Ningen’lerin iki kolu bazılarının iki bacağı bazılarının ise deniz kızları gibi kuyrukları var. Hatta beş parmaklı elleri ile, bir insan gibi şekle sahipler ortak nokta ise insana benzer şekilde gözleri ve ağızlarının olması. Ningen varlığı resmi olarak doğrulanmadığı için Japon hükumeti hemen bir komisyon kurmuş bunun için ve araştırmaya başlanmış, fakat araştırmaların sonuna gelindiğin de hükumet tüm bilgileri gizli tutmuş ve tanıkların susması için talimat vermişler. Hükumetin gizlilik ile ilgili aldığı önlemler ise Ningen yaşam formunun gizli tutulduğu ihtimallerini bir hayli kuvvetlendirmiştir.

Hiçbir şeyin gizli kalmadığı günümüz dünyasında bu araştırmaların sonucu da gizli kalmamış ve birkaç dosya basın eli ile sızmış. Bu kayıtlardan birine göre 1960 yılının başlarında bir Ukrayna denizaltısı sakinleri kaynağını tespit edemediği garip sesler duymuştur ve sesleri incelemeye başlamışlar ilk ihtimallere göre bu ses ya 670 kilometre ötede ki bir düşman denizaltısıydı yada dev bir balinaydı. Herkes alarma geçer ve nesneyi tespit etmek için işe koyulurlar. Tam bu sırada ne olduklarını bilmedikleri dev bir yaşam formu önlerinde belirir bir anda şok geçiren denizaltı mürettebatı kendine geldiğinde önlerinde insana benzer devasa bir deniz canlısı yaşam formu görürler. Birkaç saniyenin ardından en yüksek teknolojili denizaltılarının bile yapamayacağı türden bir manevra yaparak gözden kaybolur Ningen.