Marina Abramovic bodyart yani vücut sanatı konusunda akımın öncülerinden biri. Sanat dünyasına ciddi anlamda katkılar yapmış Sırp asıllı sanatçı vücudunu kullanarak benzersiz performanslara imza atmıştır. Sırp sanatçı 1979 yılında öyle bir gösteri sergiledi ki sanat dünyasına adeta adını kapkara harflerle yazdırdı, bu performansın adı Rhythm 0′dı.  Bu gösteride sanatçının yaptığı şey isminden de anlaşılacağı üzere bir hayli basitti sanatçı sadece hareketsiz duracaktı. Hareketsiz duran sanatçının önündeki masada kek,gül,silah,bıçak,oje,zincir gibi birbirinden farklı nesneler bulunuyordu ve gelen seyirciler bu nesneleri dilediğince kullanabilecekti.

Gösteri Hayli İyi Niyetli Başladı

Gösteriden bir kare.

Seyirciler gösterinin ilk başlarında sanatçıya gayet insancıl şekilde yaklaştılar. Gösterinin ilk anlarında seyirciler masada ki gülleri Marina’nın yakasına iliştirdiler öyle ki kimisi acıkmış olacağını düşündüğünden hareketsiz duran sanatçıya kek bile yedirdi.Fakat belli bir süre sonra insanların odağı diğer nesnelere dağıldı.

Çirkinlikler Bir Tokat İle Başladı

İzleyiciler savunmasız kadına hafif bir tokat ile tepki gösterdi ve sanatçı gerçekten de savunmasız bir şekilde sadece duruyordu. Bu olay insanların içindeki şiddeti bir anda ortaya çıkarmıştı. Az önce Marina Abramovic’e kek yediren kalabalık şimdi ise şiddet gösteriyordu. Maalesef olaylar bir tokat ile sınırlı kalmadı kalabalık masada ki korkutucu nesneleri aktif olarak kullanmaya başladı öyle ki bir seyirci silahı aldı ve kadının anlına dayadı daha sonra ise kadına vererek silahı kendine doğrultmasını sağladı. Kadının artık savunmasız olduğunu anlayan çıldırmış kalabalık dahada ileri giderek cinsel tacizlere başladılar.

Kadının savunmasız olduğunu anlayan kalabalık ona cinsel taciz uygulamaya başladı ve kadını çekiştirip taciz etmeye başladılar. Kalabalık kadının üstünü masadaki makas yardımıyla kesip çırılçıplak bıraktı. Sanatçı Marina Abramovic’in gövdesini az önce kıyafetlerini kestikleri makas ile kanatmaya başladılar. Sanatçı tüm bu cinsel tacizlere ve sadist davranışların karşısında göz yaşlarını tutamadı ama kalabalık bu göz yaşlarını hiçe sayarak eğilimlerine devam etti.

Bu sadist eğilimlerden rahatsız olan bir kadın sanatçı Marina Abramovic’in  göz yaşlarını sildi ve ona sarıldı. Sanatçının buna o kadar çok ihtiyacı vardı ki.. Sanat adı altında yapılan bu gösteri adeta toplumsal bir deneye dönüşmüştü. İnsanların içinde ki kötülüğün ne kadar kolay ortaya çıkabileceğini göstermişti bu “sanatsal deney”.

Gösterinin süresi yaklaşık 6 saat sürdü ve bu süre sonunda Marina tekrar hareket etmeye başladı. Çirkinleşen insanlar artık savunmasız Marina’yı hareket halinde görüyordu. Kalabalık bir anda sanatçıdan utanarak salonu boşalttılar. Akıllarda ki soru ise şu bu insanlar çevrelerinde ki sesi çıkmayan canlılara ve savunmasız insanlara nasıl davranıyor ?