Nikola Tesla için mucitlerin en büyüğü sıfatını kullanan pek çok insan bulmak mümkün. Öyle ki Tesla, bilge kişiliği ve yetenekleriyle çağının oldukca üstünde bir mucitti. Tesla’nın yüz yılı aşkın bir zaman önce araştırmış olduğu bazı mevzuları, günümüzde dahi doğru düzgün anlayamadık. Elektrik projeleriyle adını duyuran Tesla, aslında elektrik konusunun çok ötesinde çalışmalar yapıyordu.

Kablosuz iletişim, türbin motorları, helikopterler, florasan ve neon lambalar, torpidolar ve hatta X-ray ile ilgili keşifleri var. Aşağı yukarı 700 patente imza atan Tesla’nın pek çok buluşunun Thomas Edison tarafından çalınmış olduğu söyleniyor.

Günümüzde kullandığımız birçok teknolojinin de temeli Tesla’ya aittir. En basitinden bir örnek vermek gerekirse şu an bu yazıyı okumanıza aracılık eden kablosuz bağlantı teknolojileri gibi…

Bu yazımızda sizin için, Nikola Tesla’ya ait ve çok nadir olan fotoğrafları araştırdık. Bu fotoğraflarla birlikte, Teslanın gizemli bilim dünyasına ve geçmişe yolculuk yapacağız.

1) Tesla Colorado Springs’deki vericisinin yanında.

2) 1899 yılı, Tesla elektrik akımlarıyla gözlem yaparken.

3) Colorado Springs’deki laboratuvarından dışarı doğru bakıyor, acaba kafasından neler geçiyor?

4) Jeneratörün birkaç metre ilerisinde, elindeki lambayla test yaparken. Lamba, arada mesafe olmasına rağmen parlamaya devam ediyor. Biri kablosuz elektrik mi dedi?

5) 1916 senesinde New York’taki ofisinde çalışırken.

6) Tesla’nın 1890’larda icat etmiş olduğu gaz dolu fosfor kaplı lambası. Floresan lambalar ancak 50 yıl sonrasında kullanılmaya başlandı. Tesla yine çağının oldukca ötesindeydi.

7) Tesla, jeneratörün önünde otururken atmosferdeki azot ışımaları.

8) İcatlarından biriyle beraber.

9) Bu fotoğrafta da gördüğümüz üzere Kablosuz elektrik iletimi testleri yapıyor.

10) Tesla, yüksek gerilim trafosunun sarmal bobininin önünde oturup kitabını okuyor. Göl manzarasına karşı çimlere oturup elinde sıcak kahvesini yudumlarken kitap okumasını bekleyemezdik zaten.