İngiltere’de hayatını sürdüren amatör bir radyocu, doğru hamleleri yaparak Uluslararası Uzay İstasyonu’yla radyo frekansılarını kullanarak bir görüşme gerçekleştirdi.

Uzayın, dünya dışı yaşamın, gök cisimlerinin ve diğer birçok şeyi gözlemlemek için tasarlanan dev boyutlardaki Uluslararası Uzay İstasyonu, insan ırkının uzaydaki evi olarak biliniyor. Uzay araştırmalarıyla alakalı pek çok araştırmanın yürütülmüş olduğu ana merkez olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda ileri teknolojiye sahip araçlar bulunuyor ve belirli sayıda astronot da burada görev yapıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu ile temas kurup dış uzayda neler olduğuna dair bilgi edinmek isteyen 52 yaşındaki amatör radyocu Adrian Lane, yoğun uğraşları neticesinde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli bir astronot ile iletişime geçmeyi başardı. İngiltere’nin bir kasabasında hayatını sürdüren amatör radyocu, The Telgraph’a yapmış olduğu açıklamada; Uluslararası Uzay İstasyonu’nun evinin üstünden geçeceğini duyduğu vakit şaşırdığını ve kontakt kurmak için mutlaka çalışmalar yapma isteğiyle yanıp tutuştuğunu, söyledi.

Geçmişte bir kamyon sürücüsü olarak çalışan amatör radyocu Lane, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görev yapan bir astronotla sadece 50 saniye süresince konuşma fırsatı bulabilmiş çünkü Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) hızla Dünya’nın yörüngesinde hareket halinde olduğu için görüşmenin daha uzun sürmesi çok da mümkün olmamış. Lane, yapmış olduğu konuşmada yalnızca: “orada işlerin nasıl gittiğini ve Dünya’nın yukardan bakıldığında nasıl göründüğünü” sormuş.

“Onlara, Dünya’nın oradan ne kadar muhteşem görüldüğünü söyledim,” diye ekliyor. Yaklaşık 50 saniye süren görüşmede astronotlar: “Oh Adrian, harika, buradan nasıl göründüğünü hayal edemezsin,’ dediler. Çok karanlık olduğunu fakat Dünya’ya baktığın zaman renklerle dolu göründüğünü söyledi. Basitçe, kim olduğunu ve uzayda o gün işlerin nasıl gittiğini sordum. Tam bir aceleydi.”

Öyle ki bu yaşanan durum ilk değildi. 2014 senesinde da gene amatör bir radyocu, Uluslararası Uzay İstasyonu’na radyo frekanslarıyla erişmeyi başararak oradaki astronotla kısaca bir süre görüşme şansı yakalamıştı.