Puma Punku Şehri

Tassili n’Ajjer adlı yazımızda binlerce yıl önce mağara duvarlarına çizilen Dünya dışı yaşam formlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda tarihi geçmişi ve teknolojisi ile kendine hayran bırakan Puma Punku şehrini inceleyeceğiz.

Puma Punku

Günümüzde Bolivya ülkesinin Tiwanku bölgesinde yer alan antik yerleşim yerinin adı Puma Punku idi. Yaklaşık 17 bin yıl öncesine dayanan tarihi ile birçok kişinin ilgisini çeken bu şehir birçok gizemi ile beraber halen esrarengiz havasını korumakta.

Bu bölgede bulunan Antik mezar ve yapı taşları sayesinde Dünya çapında şöhrete kavuşan bu yerleşim yerinde halen günümüzde nasıl yapıldığı çözülemeyen tarihi eserler bulunmaktadır. Yok olmuş medeniyetlerden biri olan İnka uygarlığına göre Dünya’nın ilk yerleşim yeri burasıdır denilmektedir. Bu bölgede bulunan taş yapıtlar, inanılmaz ince bir işçilikle hazırlanmış. Aradan geçen 17.000 seneye rağmen herhangi bir deforme ya da çizik oluşmamış dahi. Bu taşların o dönem nasıl yapıldığı halen gizemini korumaktadır. Her biri 100.000 Ton’un üzerinde olan bu taşlar için birçok komplo teorisi ortaya atılmaktadır.

Puma Punku
Puma Punku

Puma Punku Teorileri ve Bilimsel Araştırmaları

Bu bölgede işlenen kusursuz taşlar, günümüzde bile üretilmesi çok zor durumda. Hem 100.000 ton ağırlığını geçmesi, hem de aradan geçen binlerce yıla rağmen tek bir bozulma yaşamamış olmasından dolayı bazı teori uzmanları bu taşların yapımını gerçekleştiren antik uzaylılar olduğuna dikkat çekiyorlar.

Bu taşlar ile bu kadar ilgilenilmesinin sebeplerden bir başkası ise, taş üzerinde yapılan incelemelerde bolca aliminyum maddesine rastlanmıştır. 17.000 yıl önce yapılan bu taşların aksine aliminyum madeni bulunalı yaklaşık 200 sene civarı bir süre oldu.

Bi başka teori ise, bu taşların yapımı esnasında granit kullanıldığı yönünde. Lakin bu konuda da araştırma yapan araştırmacılar, bu taşların granit ile değil kum taşı ile yapıldığını açıkladılar. Ülkemizden bir marangoz ustası ise bu konuyla alakalı olarak, anadolu yakasi
bostanci
nisantasi günümüzde dahi bu denli sağlam ve müthiş işçiliğin olduğu taşı en iyi cnc tezgah ile üretilemeyeceğini söyledi.

Belkide eski dönemlerde insanoğlu, uzaylılar ile içli dışlı bir toplum idi. Bu konuyu bilemiyoruz lakin bilinen bir gerçek var ise, Dünya genelinde tarihi belgeler bazı kişi ve kurumlarca insanlıktan saklanıyor.

1 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.