Dev Taş Toplar
Dev Taş Toplar
Kosta Rika
Kosta Rika

1930 yılı civarlarında Kosta Rika ülkesinde araziyi değerlendirmek ve tarım imalatına açmak için temizleme işi devlet tarafından, işçilere görev olarak verildi.

İş için toplanan işçiler, belirlenen alan içerisinde dinamitler ve testereler aracılığı ile ağaçları keserken şok edici bir keşif ile karşılaştılar. Bir tenis topu şeklinde olan, tenis topunun 8 feet büyüklüğüne kadar erişebilen, 16 ton ağırlığına kadar erişebilen dev taşları buldular. Bu taşlar oldukça nizami bir şekilde yuvarlatılmış, üzerinde simgeler ve resimlerin bulunduğu taşlar idi.

Taşların ilginç yanı ise hepsi belli bir mesafe aralık ile dizilmişlerdi. Bu taşların neden, niye, kim tarafından dizildiği ise günümüzde dahi anlaşılamadı. Taşları incelemek için gelen arkeoloji ekipleri yaptıkları incelemeler sonucunda taşların doğal yollarla bu şekillere gelemeyeceği konusunda karar kıldılar. Çünkü taşlar oldukça estetik bir yapıya sahipti.

Kosta Rika 1
Kosta Rika 1

Bazı araştırmacı gruplar bu konu ile ilgili fikirlerini açıklarken, zamanında o topraklarda yaşayan insanların güneş sistemini anlamak için bir benzeri yapısını çıkartmaya çalıştılar deseler de bu teori oldukça havada kaldı.

Bu taşları incelediğimiz zaman çeşitli boyutlarda ve çeşitli ağırlıklara sahip olmalarına rağmen hepsi inanılmaz bir yuvarlak kesim hatlarına sahip ve oldukça yumuşak bir dokuya sahip olduğu halde taşlar halen günümüzde dahi kendini korumaktadır. Taşların boyutu bir karpuz büyüklüğünden, son model dev ekran plazma televizyon büyüklüğüne kadar değişmektedir. Kilo ağırlığı olarak ise 50 ile 16 ton aralığındadır. Bu taşların aradan 90 yıl geçmesine rağmen halen cevaplanması gereken soruları var.

Kosta Rika 2
Kosta Rika 2

Bu taşlar nasıl bu kadar mükemmel işçilikle işlendi?

Bu taşların yapılış sırrı nedir?

Bu taşların belirli mesafe aralıklarla olmasının önemi nedir?

Bu sorulara cevap bulmak ise işin en zor kısmını oluşturuyor.

1 YORUM

  1. Bu dev taşlar uzak galaksi den gelen dünya dışı bir uygarlığın (Bellini o zamanki medeniyetimizden daha ileri) bıraktığı izler. Bir astrolojik harita ve aralarındaki mesafeler matematiksel ipuçları olabilir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.