İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde yer alan meşhur Stonehenge kalıntılarının 5000 yıllık antik bir mühendislik harikası olmadığı, yapının 20. yüzyıl restorasyon teknikleri ile tekrar inşa edildiği iddiası, dış basında gündeme bomba gibi düştü. Ülkemizde ise bu konuyu ilk kez korkubilimi.com olarak ele alıyoruz.

Stonehenge ile ilgili araştırma ve makaleleri ile tanınan usta yazar Christopher Chippindale: Stonehenge’in günümüzdeki görüntüsü ile ilgili gördüğümüz çok az şey var ki orijinalliğini korumuş olsun. Gördüğümüz şeylerin birçoğu, en falza 50 sene öncesine dayanıyor.” sözleriyle, bu iddianın gerçekliğini destekledi.

Çok az sayıda insanın, bu konu hakkında az bilgisi olması şaşırtıcıdır. 1901 yılında yapılan restorasyon süreci, halkın büyük öfkesine neden oldu. William Gowland liderliğinde yapılan restorasyon sürecinde 56 numaralı taş sütun, bulunduğu asıl yerden yarım metre daha yukarıya taşınarak orijinalliği bozulmuştu.

1920 yılında William Hawley, 6.taş sütunun tabanını ve dış hendeğini kazdı. 1940 ve 1950 lerde ise Richard Atkinson, Stuart Piggott ve John F. S.nin ; Hawley’in yapmış olduğu değişikleri düzeltmek için tekrar değişikliğe gitmesiyle işler iyice çığırından çıktı.

1958 yılında, ayakta duran taşlardan üç tanesi beton bir zemine monte edildi.1963 yılında oluşan ve Taş 23 (Stone 23) olarak adlandırılan kısım yıkıldı ve yeniden inşa edilmesi gerekliliği ortaya çıktı.

Londra Üniversitesi jeologları ve arkeologları, Stonehenge’in bulunduğu alanın 225 kilometre çevresinde de aynı türde taşların pendik
bagdat caddesi
acibadem olduğunu açıkladılar. Bu açıklamanın ardından başka açıklamaların gelmesi beklenirken konunun kapatılması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Günümüzün en gizemli yapıtlarından biri olan Stonehenge hakkında ortaya atılan onlarca gizeme böylelikle bir yenisi daha eklenmiş oldu. Üstelik çok önemli birer kanıt sayılabilecek  fotoğrafları da mevcut.

İşte Stonhenge’in bugünkü görüntüsünün, sandığımız gibi orijinal olmadığına dair iddiaları kanıtlar nitelikteki o fotoğraflar;

2 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.