Noel Nedir ? Noel Ne Zaman Kutlanır ?

Hristiyan Dünyası’nın kutsal günü olan Noel her yıl 25 Aralık’ta kutlanan Hristiyan bayramıdır. 24 Aralık gecesinde kutlanmaya başlayan bu bayram bir bakıma Hz. İsa’nın doğum günü sayılabilir. Eğer Milat yortusu ya da Kutsal doğuş gibi kavramlar duyarsanız Noel’in diğer adlarıdır.

Noel gününün özelliği olarak tüm aile fertleri aynı çatı altında buluşur, birbirlerine önceden aldığı hediyeleri taktim ederler, çocuklar için hediyeyi ise Mitolojik bir karakter olan Noel Baba verir. Noel Baba’nın hediyeleri şöminenin etrafında asılan çorapların içinde olur, tabi ki Noel Baba gerçekten gelip çorapları doldurmaz aile büyükleri 24 Aralık gecesinden çorapların içine hediyeleri koyar ve sabah çocuklarının sevincini izler. Çocuklar aile bireyleri tarafından ya da kendi çabalarıyla genellikle 9-10 yaşlarında hediyeleri Noel Baba’nın değil de kendi babalarının, annelerinin koyduklarını keşfederler. Bu yönüyle baya tepki toplamıştır çünkü uzmanlara göre bu uygulama çocuk ve ebeveyn arasında bir güven problemi yaratıyor.

 

Noel Gününün Tarihsel Geçmişi

Noel Eski Avrupa’da ilk başlarda bu kadar değerli değildi. Noel yerine Epifani Bayramı daha aktif bir ilerleyiş sergiliyordu. Epifani Bayramı Noel’den 12 gün sonra kutlanan bir bayramdır 12. Gün Bayramı ve 6 Ocak Yortusu olarak da bilinir.

Dünya üzerinde ilk Noel kutlaması dönemin Roma İmparatorluğunda oldu. Takvimler ise 336 yılını göstermekteydi. Fakat 800 yılına kadar Noel Epifani Bayramı kadar önemli değildi ve onun gölgesinde kaldı. 800 yılından 17.yy’a kadar Noel bayramı çoşkuyla Hristiyan alemi tarafından kutlandı fakat 17.yy’da Protestanlar Noel günü kutlamalarını yasakladı, sebebi ise kutsal bir günün alkol tüketimi ve kötü davranışla anılmasıydı, bir bakıma kutsal günün yüklediği sorumlulukları yerine getirememek. 19.yy’da Noel eski günlerine geri döndü ve Anglikan Kilisesi’nde gerçekleşen Oxford Hareketi ile beraber Noel tekrar önem kazandı.

Yılbaşı ve Noel Aynı mıdır?

Bildiğimiz üzere Noel 24 Aralık gecesi kutlanmaya başlayan, 25 Aralıkta Hz. İsa’nın doğumunun bir bakıma kutlaması olarak kabul edilen bir gündür. Yılbaşı ise takvimler Aralık Ayı’nın 31’ini gösterdiğinde; insanların acısıyla tatlısıyla , sevinciyle üzüntüsüyle yaşamış olduğu koskoca 365 gün 6 saate veda ettiği; yeni bir yıla girerken iyi dilekler dilediği bir gündür. Akşamları insanların Tv karşısına kilitlendiği ve Mili Piyango gişelerinin önünde uzun uzadıya bir kuyruk oluşturma nedeni olan Yılbaşının Noel bayramı ile alakası yoktur, aralarında ki tek benzerlik ikisininde Aralık ayında kutlanmasıdır. Şahsen hiçbir yılbaşında babam şöminemizin yanındaki çoraba hediye koymadı, zira bizim hiç şöminemiz de olmadı.