Dashi-Dorzho Itigilov, 1852 yılında Buryatya’da dünyaya gelmiştir.75 yıllık yaşamının her anını Budistlik dinine adamış bir adamdır aynı zamanda kendisi çok ünlü bir rahiptir.  1927 yılında rahip Dashi-Dorzho Itigilov, öğrencileri ile görüşmek için onları davet eder ve meditasyon yapmaya başlarlar aynı zamanda Dashi-Dorzho Itigilov öğrencilerine bugün öleceğini de ilan eder. Budist rahip onlara bir vasiyet bırakır; meditasyon da iken bulunduğu Lotus pozisyonunda gömülmek ve 30 yıl sonra gömüldüğü yerden çıkarılmasını vasiyet eder.

Rahip dediği gibi o gün Lotus pozisyonundayken hayatını kaybeder ve öğrencileri onun isteğini harfiyen yerine getirir ve onu Lotus pozisyonunda gömerler. Buryatya Stalin yönetiminde olan bakımsız ve fakir bir ülkedir ve Stalin bu sebeplerden ötürü bölgede ki tüm tapınakları yerle bir eder bir bakıma ibadet özgürlüklerini eline alır ta ki 2. Dünya Savaşına kadar. Stalin bu savaştan sonra Buryatya halkına ibadetlerini yapabilmeleri için tapınak kurma izni ve desteği verir. Tabii bundan sonra artık Dashi-Dorzho Itigilov’un ikinci vasiyetini yerine getirmeleri icap etmiştir. 30 yıl sonra topraktan çıkarırlar hocalarını öğrenciler..

Aradan koskoca 30 yıl geçmesine rağmen rahip hala Lotus pozisyonundadır. Çürümeye ise vücudu dur demiş ve neredeyse hiç bozulmadan kalakalmış. Bu sırada Sovyetler Birliği Stalin’i kaybetmiştir bu yüzden öğrenciler hocalarını yeni tapınaklarına götüremezler onun yerine hocayı tuzlayıp gizli bir yere gömerler. Ölümünden tam 75 yıl sonra hocayı bulunduğu yerden çıkarırlar fakat gizli kapaklı değildir bu kayıtlar tutularak resmi bir şekilde çıkarma işlemi yapılmıştır.Aradan tam tamına 75 yıl geçtikten sonra bile hoca hala bırakıldığı gibi bulunur ve bilim dünyasının dikkatini üzerine çeker. Artık baskılar ortadan kalktığı için mucize hoca Dashi-Dorzho Itigilov, tapınağa gönderilir ve orada güvenli bir şekilde tutulur.

Ceset O Kadar Yıl Nasıl Bozulmadan Kaldı ?

Moskova’da bulunan bilim insanlarına göre cesedin bunca sene bozulmadan kalmasının sebeplerinden biri tuzlanması fakat bunun yeterli etkiyi yaratmayacağı düşüncesindeler. Başka bir düşünceye göre ise rahibin gömüldüğü yerde ki toprak cinsi fakat süreç boyunca mezarın yeri değiştirildiği ve tabut, rahibin ölümünden 30 yıl sonra tuzlandığı için bu ihtimaller pek akla yatkın görünmüyor. Akıla ve mantığa en yatkın gelen çözüm ise rahibin genetiğinde bulunan çürüme karşıtı bir madde. Ziyaretçilere göre hocanın yüzü yaşayan bir insanın yüzünün canlılığına sahip değildir fakat anlatılanlara göre hocanın yüzü hala sıcaktır ve dokunduklarında onu hissedebiliyorlar.