Craig Lewis için kalpsiz dediysek bu onu kötü biri yapmıyor çünkü “kalpsiz” Lewis’in ciddi anlamda bir kalbi yok. ABD vatandaşı Lewis Dünya’nın ilk kalpsiz vatandaşı olarak tarihe geçti. Lewis birkaç yıl önce kalp ağrısı şikayeti ile hastaneye gitti rahatsızlığı tıp literatüründe ilk kez görülüyordu, kalbi anormal düzeyde protein üretiyordu ve bu onun için artık dayanılmaz bir problem olmuştu. Hastalığı neticesinde sayısız kez ölüm tehlikesi atlattı kalpsiz adam.

Lewis hastalığının ilk safalarında kalp pili ile idare ediyordu. Bu piller onu uzun bir süre hayatta tutmuştu fakat hasta kalbi her zaman bir adım ötesini istiyordu Lewis’ten, bu yüzden tıp dünyası daha fazlasını vermek zorundaydı Lewis’in yaşaması için, ve öyle de oldu doktorlar çok garip bir teknikle “kalpsiz” adamı hayata döndürmeyi başardılar.

Kalp pili de derdine deva olmayan adam deyim yerindeyse ölüm döşeğinde yatıyordu ve Teksas Kalp Enstitüsü doktorları Lewis’in ailesine çılgınca bir fikir sundu. Daha önce 50 denekte denenen ‘continuous flow’ (sürekli akış) cihazı takılacaktı bu cihaz vücutta kan dolaşımına izin veriyordu. Aile bu işe ilk başlarda oldukça temkinli yaklaştı çünkü cihaz daha önce sadece 50 büyük baş hayvanda denenmişti, başarılıda olmuştu ama aynı sonucu kalp hastası Lewis’te almak kesin değildi. Temkinli yaklaşan aile Lewis’in de fikrini aldı ve acılarına daha fazla katlanamayan adam tedaviyi mecburen kabul etti ve bir bilinmezliğe doğru ilk adımını attı.

Uzun süren operasyonlar sonrasında hastaya cihaz başarılı bir şekilde yüklendi. Öyle ki Craig Lewis bir gün içerisinde ayağa kalkabildi ve doktor ile dahi konuşmaya başladı. Lewis’in ameliyatı kalp hastalıklarının tedavisi olarak adeta bir umut ışığı niteliğindeydi. Ameliyattan sonra eşi Lewis’in nabzını dinlemek istedi fakat duyabildiği tek şey cihazdan gelen vızıltı sesleriydi, Lewis’in artık ne kalbi ne de atan bir nabzı vardı.

Aslında cihaz yapılışıyla bir kalbi oldukça andırıyor. Cihazın tıpkı kalbimizde ki iki odacık görevini gören iki külaha benzer kısmı var. Farklı iki modül ise kan akışını sağlıyor cihaz geliştirmelerle birlikte kalp rahatsızlıkları nedeniyle kaybedilen hayat sayısını 0’a indirebilir.