Günümüzden 12.000 yıl önce bile eski kültürlerin birbiriyle bağlantılı olmaları mümkün müydü?

Kuzey İskoçya’dan Akdeniz’e kadar uzanan binlerce yer altı tüneline göre cevap; evet!

Bu devasa tünellerin arkasında yatan neden hala  gizemini korumaya devam etse de bazı uzmanlar 12.000 yıllık tünellerin, yırtıcılardan ve tehlikelerden korunmak adına yapıldığına, bazı uzmanlar ise günümüzün otobanları misali, insanların uzak bölgelere seyahat etmesine olanak sağlayan yapılar olduğuna inanıyorlar.

Antik Dünya’nın Yeraltı Kapıları (Almanca: Tore zur Unterwelt)  isimli kitabında Dr. Heinrich Kusch, tüm Avrupa’da onlarca Neolitik yerleşimin altında muazzam yeraltı tüneli kalıntıları bulunduğunu ve bu devasa tünellerin antik çağ otobanları olarak sık sık ifade edildiğini belirtiyor.

Avrupa sınırları içerisinde bu tünellerden binlerce bulunuyordu:

Alman Arkeolog Dr. Kusch; “Almanya’da binlece metre uzunluğunda tüneller keşfettik. Avusturya’da da yüzlercesiyle karşılaştık. Bu  muazzam tüneller tüm Avrupa Kıtası’nda  bulunuyor ve  binlercesi mevcut.” diyor.

Tünellerin bazıları nispeten küçük diyebileceğimiz ölçülere sahip (Genişliği 1 metre civarında). Bu tünellerde halka açık gösteriler için tasarlanmış geniş odalar ve erzak depolama alanları da yer almakta.

Bu tünellerin varlığı antik dünyadaki insanların yetenekleri konusunda günümüze ışık tutuyor. Binlerce yıl önce dahi insanlar çok komplike yapıları inşa etme bilgi ve becerisine sahiptiler.

Dr. Kuch’a göre, şapeller tünellerin girişlerine inşa ediliyordu çünkü kilise tünellerin dinsizlik mirasını temsil etmesinden çekiniyordu. Kilise bu nedenle diğer birçok şey de olduğu gibi tünellerin de bir sır olarak kalmasını istedi.

Bulunan bazı tünel yazıtlarında, tünellerin yeraltı dünyasına (cehenneme) açılan kapılar olduğuna dair bulgular keşfedildi.

Referanslar: Daily Mail  –  Ancient Codes

PAYLAŞ
Cem Arbag
Bilim ve teknoloji aşığı; eski eğitimci ve bankacı, şimdi ise araştırmacı yazar ve web yöneticisi ayrıca iyi bir Pink Floyd dinleyicisi. "Bir yerlerde inanılmaz bir şey keşfedilmeyi bekliyor."

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here