Vakti zamanında, İngiltere’ye göç etmiş roman işçisi bir ailenin kızı olan 12 yaşındaki Nicole Barr, elde ettiği IQ testi sonucuyla herkesi şaşırttı.

Western Daily Press’in haberine gore Nicole Barr, mümkün olan en yüksek IQ testi puanını elde etti.  Yetişkinler için ortalama IQ seviyesi 100’dür ve IQ puanı 140’tan fazla olanlar ise dahi olarak sınıflandırılırlar. Nicole Barr, elde etmiş olduğu bu IQ puanı ile dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanları arasına girdi, hatta bu puanı ile Einstein ve Hawking’i bile geride bırakmış durumda.

Western Daily News’e konuşan Nicole; “162 puan aldığımı söylediklerinde bunun ne anlama geldiğini bilmiyordum fakat bu puanın alınmış en yüksek puan olduğunu söylediklerinde, şaşkınlığımı gizleyemedim.” dedi.

Dahi kızın babası James Barr ise kızı hakkında şunlar söyledi: “Sayılarla arası çok iyiydi, bulmaca çözmeyi çok severdi ve Matematikte de oldukça mükemmeldi. Okuldaki yaşıtlarının çok üstünde performanslar sergiliyor ve kendine meydan okumayı da seviyor.”

Nicole Barr, 2 kardeşi ve ailesiyle birlikte bir roman karavanında yaşıyor. Kızının başarısıyla gurur duyduğunu belirten babası;  “zeki biri olmak için nereden ve nasıl geldiğinizin bir önemi yok, bunu görmek yarına umutla bakmamız için önemli bir etken”  dedi.

IQ testinde göstermiş olduğu üstün performanstan sonra Nicole, “Mensa Üstün Zekalılar Topluluğu”na üye olarak kabul edildi. Mensa’nın dünya çapında 100’den fazla ülkede 120.000’e yakın üyesi bulunurken bu üyelerin sadece %8’i 16 yaşından küçük ve %35’i bayan.

Nicole Barr’ın en büyük hayali ise ileride doktor olmak.

Referanslar: Western Daily News