Anksiyete olarak bilinen psikolojik bozukluk, tarih boyunca insaları etkilemiştir. Antik çağlarda ilk kez Hipokrat tarafından ele alınan hastalık, modern tıp literatürüne ise 1926 yılında Sigmund Freud tarafından geçirilmiştir.

Günümüz dünyasında anksiyete rahatsızlığı, özellikle genç nüfus arasında gittikçe yaygınlaşıyor. Rachael Dove’a göre bu artışın en belirgin sebepleri arasında; “Gelişen teknolojinin insanı yalnızlaştırması, aşırı koruyucu anne-baba, yoğun şekilde uygulanan sınav sistemleri” bulunuyor. Özellikle “Y Kuşağının” başına bela olan ciddi bir rahatsızlık Anksiyete.

Günümüzde birçok vatandaş anksiyete tedavisi görmekte. Bu tedavi çeşitlerinin içerisinde en etkilisi ve en fazla başvurulanı ilaç tedavisi. Hastaların küçük bir kısmı ise ilaç tedavisine alternatif olarak terapi görmekteler. Bu alternatif yöntemler arasında; “meditasyon, yoga ve diğer bir takım rahatlama teknikleri uygulanırken belki de en son akla gelen yöntemlerden biri müzik terapisidir. Fakat son yapılan bir araştırma, müzik terapisi yönteminin etkinliği konusunda her şeyi değiştirmek üzere.

İngiltere Mindlab International tarafından yapılan araştırmada, katılımcılara fiziksel aktiviteleri sırasında farklı müzikler dinletildi ve beyin aktiviteleri, kalp atış hızları, kan basınçları gibi birtakım vücut değerleri çalışma boyunca izlendi.

Bu şarkılar arasında “Weightless” adlı Şarkı, şaşırtıcı bir şekilde anksiyete belirtilerinin %65 azalmasına neden oldu. Şarkı sadece anksiyete belirtilerini azaltmakla kalmayıp, kalp atış hızını düzenleyip kan basıncını azalttı ve kortizol gibi stres hormonlarının salgılanmasını da büyük ölçüde engelledi.

David Lewis-Hodgson, şarkının bazı hastalar üzerinde etkisin olmadığını fakat çoğu hastanın olumlu olarak etkilendiğini belirtti. Araştırmacılar, müziğin katılımcıların kendilerini rahat ve uykulu hissetmelerine sebebiyet verdiğini ve bu nedenle direksiyon başında veya dikkat gerektiren işleri yaparken bu şarkının dinlenmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Referanslar: inc.com  –  disclose.tv

Çalışmaya konu olan şarkıyı aşağıdaki bağlantıdan dinleyebilirsiniz: