Rüya Nasıl Oluşur?

Gün içerisinde yaşadığımız birçok şeyin sadece kısıtlı bir yapısını algılayabiliriz. Lakin zihnimiz gördüğümüzden daha fazlası bir emek ile çalışır. Örneğin bir resme ya da fotoğrafa baktığınız zaman gördüğünüzü düşündüğünüz görüntüden daha fazlasını zihniniz görür ve hafızaya kaydeder.

Uykuya daldığınız zaman zihin kütüphanenizde bu dosyaları dolaşarak ortaya farklı bir dünya çıkartarak o rüyaların içinde sanki farklı dünyada yaşıyor gibi hissedersiniz. Peki rüyalarımızı gün içerisinde gördüklerimizden tasarlıyorsak, rüyada yaptığımız konuşmaları ve hareketleri nasıl tasarlıyoruz?

Dünyaca ünlü felsefeci düşünür Sigmund Freud, rüyalar üzerine oldukça uzun süreli çalışmalar yapmıştır. Çalışmalarının sonucunda vardığı kanı ise, oldukça basittir. Rüyalarımızda gördüğümüz her detay, her kişilik, her konuşma tamamen kendimiz olduğunu gösterir. Çünkü bu rüyaları görürken dış bir etkenden kapalı bir şekilde sadece zihnimizin içindekileri canlandırıyoruz demektedir.

Lucid Dream

Astral Seyahat Öncesi: Lucid Dream

Lucid Dream adı verilen, son yıllarda popülaritesi gittikçe artan bilinçli rüyalar, çoğu kişinin yapmak istediği bir şey. Peki bu Lucid Dream dedikleri olay nedir? Örneğin uyku esnasında ani refleks boşalmaları ile rüyanızda kapana kapıldığınızı düşünüyorsunuz. Halk arasında karabasan olarak adlandırılan bu durum için uyandığınızda kötü hissedebilirsiniz. Peki bu durumu avantaja çevirmenin yolu yok mudur? Tabii ki vardır. Sorunun cevabı Lucid Dream kelimesinde geçiyor.

Rüyanızı kontrol edebilme durumunuza Lucid Dream adı verilmektedir. Karabasan bastığı anda ya da farklı bir rüya içerisinde o an rüyada olduğunuzu fark ederseniz eğer, zihninizden geçireceğiniz bir düşünce ile rüyanızı tasarlayıp şekillendirme şansına sahip oluyorsunuz. Tıpkı inception filminde rüyayı tasarlama sahnesinde olduğu gibi. Rüyalarınızı kontrol edebilmek zor bir iştir. Fakat kontrol edebildiğiniz zaman içinizde kalan bütün ukteleri gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

Lucid Dream Nasıl Yapılır?

Rüyanızı kontrol edebilmek için bir takım egzersizler ve çalışmalar yapmanız gerekmektedir. Örneğin, uyumadan önce bir şarkı seçin ve o şarkıyı her gece uyumadan dinleyin. Gece uyumadan önce yaptığınız son aktivite olacağı için rüyanızda da çalma olasılığı yüksektir. Bu yüzden şarkıyı dinlerken, bu sesi duyarsam rüyada olduğumu bileceğim demeyi kendinize alışkanlık haline getirin. Böylece rüyada iken bu şarkıyı duyarsanız ister istemez rüyada olduğunuzu anlayacaksınız ve böylece rüyanızı kontrol etme şansına sahip olacaksınız. Lakin en önemlisi rüyada olduğunuzu anlayabilmek, rüyayı kontrol etmekten geçer.

Peki bu rüyayı kontrol etmenin zararları yok mudur? Tabii ki vardır, rüyanızı kontrol edebildiğiniz zaman ayakları daha çok yere basan hayal ve düşünceleri canlandırıyorsanız, yakın bir süre sonrasında gerçeklik algısını kaybedebilirsiniz. Astral seyahatte olduğu gibi arafta kalma durumu yaşayabilirsiniz. Ya da karabasan ile mücadele esnasında kendinize ister istemez zarar verebilirsiniz. O yüzden Lucid Dream öğrenmek isteyen kişiler oldukça dikkatli olmalıdırlar.

Eğer bu yazı hoşunuza gittiyse Lüsid Rüya (Lucid Dream) hakkında daha fazla bilgiyi ve lucid dream tekniklerini anlattığımız aşağıdaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Rüyalarınızı Kontrol Edin! Lucid Rüya Nedir, Nasıl Görülür?

 

1 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.