ANTİK MISIR

Nil’in doğu kıyısında M.Ö. 4000 yıl önce yapımına başlanmış karnak tapınağının harabeleri yer alır.
Eski mısır toplumunda firavunlar kusursuz insanlar olarak görülür, herkesten daha üstün yaşayan tanrılar olarak tapınılırlardı.
akhenaton_and_his_family1348764248003

Bu binlerce yıl süren hiyerarşi herşeyi değiştirecek olan bir firavunun tahta çıkışına kadar devam etti. Bu firavunun adı akinetondu. Mısır kaynaklarında anlatıldığına göre akineton dünyada doğmamış yıldızlardan inmişti. Tahta çıkar çıkmaz ilk işi antik mısırın tüm kültürünü oluşturan çok tanrılı inanç sistemini yasaklayarak yeni bir tek tanrı getirdi. Getirdiği tanrı onu doğurmuş olan güneş tanrısı athendi.

ca165ae308184c723c297ebec270b84cAkineton Mısırda çok kısa bir süre tahtta kalmasına rağmen standart davranışlardan radikal bir kopuşa yol açtı Mısırı baştan aşağıya athenden aldığı mesajlarla hızla değiştirdi.
Akinetonun tipi çok gariptir. O dönemlerde yapılan tüm heykel ve tasvirlerde kafalar uzun ve gövdeler tuhaftır.

Boyu ise çok kısadır aynı şekilde firavun için yıldızlardan getirildiği söylenen eşi nefertiti ve çocuğunun başıda uzun ve gövdeleri son derece tuhaftır.

Tüm firavunlar ve ailelerinin aksine akineton ve ailesi sarayda herkesten izole yaşamaktadır. Çocukların veya kendilerinin banyoları, bakımları, veya giyinmeleri için hiçbir hizmetli bulunmamaktadır.

Akineton saraydaki dairelerine onlar içerideyken hizmetlilerin girişini yasaklamış bu yasağı ihlal eden birkaç kişiyi ise idam ettirdiği mısır kaynaklarında anlatılmaktadır.

Kült TV Youtube
“araştıran insanlar topluluğu”

Athenin akeneton vasıtası ile gönderdiği mesajlar mısır toplumu üzerinde muazzam etkiler yaratmışır. Öyle ki çok kısa bir sürede mısırın başkentini değiştirmiş kendisi için muhteşem bir şehir kurdurtmuştur.

Akhenaten_1351-1334_-_Walters_2288-1024x704

Ancak Akenetonun ölümünün ardından hiçbir firavuna yapılmadığı şekilde heykellerinin yüzü parçalanmış, betimleme ve tasvirlerden olabildiğince silinmiştir.

Akhenaton_sfingeGüneş tanrısı athen ise kayıtlardan tamamen çıkartılmıştır.

Antik uzay bilimcileri bunun uzaylı varlıklarla olan iletişimin hatta antik mısırı yönettiklerinin üstünün örtüldüğü 1000 yıllık bir gizemin başlangıcı olduğunu söylüyor.

 

 

(Diğer Sayfaya geçiniz!)