şeytanla el sıkışma

Ruhunu şeytana satma eylemi birçok dizi ve filme konu olmuştur. bu olay aslında bir film veya diziden çok daha fazlasını ifade etmektedir. tarin gizemli sayfalarında kendisine yer edinmiş bir konudur ve kabaca şu şekilde yapıldığı rivayet olunur;

İnsanın kendi kanıyla yazdığı ve  imzaladığı bir anlaşmayı, şeytan kabul ederse insan şeklinde görünür ve kişiye ruhu karşılığında istediğini verir.  Bu anlaşma süresi boyunca her iki tarafta anlaşmaya sadık kalmalıdır. Eğer kişi anlaşmayı bozacak bir şey yaparsa şeytan anlaşmanın süresi dolmadan kişinin ruhunu alabilir.

 

Bu olayla ilgili en bilinen isim dünya klasikleri arasında önemli bir yer edinmiş olan Gothe’nin Faust adlı eseridir. Bu eserde şeytanla bahse giren insanoğlunun hikayesi anlatılır. Faust, yeryüzünün sırlarını çözmek uğruna yaptığı araştırmalarla tüm gençliğini harcamıştır. Tüm bu çalışmalarının ardında elle tutulur bir sonuca ulaşamadığını gören Faust, hayatının en güzel yıllarını da harcadığını fark eder.

şeytanla anlaşma

Faust, huzursuzluk ve memnuniyetsizlikten kurtarılma uğruna şeytanla anlaşmaya varır. Şeytan, onu hayata bağlayacağını, beşeri zevk ve hazlar sunacağını, gençliğini geri vereceğini vadeder ve hikaye bu temanın etrafında şekillenir.

Bir çok ünlü kişinin ruhunu şeytana sattığıyla ilgili söylentiler vardır. Bunlar içerisinde en popüler 5 tanesini inceleyeceğiz.

 

Ruhunu şeytana satan 5 ünlü:

1.Robert Johnson (1911 – 1938)

robert johnson devil

Efsanevi blues gitaristi Johson, 1911’de doğup 1938’de ölmüş, efsanevi 27 yaş ölümlerinin ilkini gerçekleştirmiştir. Yapmış olduğu: Sweet Home Chicago, Cross Road Blues gibi bir çok hit şarkısı bulunan Johnson, blues’un babası olarak da bilinmektedir. Kayıt altına alınmış olan 27 şarkısı bilinmesine karşın daha sonraları 42 şarkısı daha meydana çıkmıştır.

Çoğu blues şarkıcıda olduğu gibi Robert Johnson’da yokluk içinde büyümüştür. Çocukluğunu çiftliklerde küçük bir işçi olarak geçirir ve bu dönemlerde geçirmiş olduğu hastalıkla bir gözü kör olur. 16 yaşında hamile kalan karısı da doğum yaparken ölür ve Johnson kendini tamamen müziğe verir.

Bir gece tarlaya giden Johnson’ın karşısına şeytan çıkar. Şeytan kendisine çok yetenekli ve ünlü bir blues gitaristi olmayı vadeder. Robert Johnson, şeytanın bu teklifini kabul eder, şeytan da gitarın akorunu değiştirerek kendisine verir.

1990 yılında, Johnson’ın gitarının üzerinde yapılan bir araştırma ise akorun gerçektende hiç görülmemiş ve anlamlandırılamayan bir akora sahip olduğunu gözler önüne serdi. Olayla ilgili diğer bir ilginç husus ise hiç kimsenin Johnson’ı gitarına akort yaparken görmemiş olması.

Bu olay film sektöründe de kendine yer bulmuş olup Supernatural isimli dizinin 2.sezon 8.bölümünde konu olarak alınmıştır. Şimdi o diziden şu kısa videoyu izleyelim;

 

2.Adana Piskoposu Theophilus: (? – 538)

piskopos Theophilus

6. Yüzyılda, Adana civarlarında (klikya) yaşamış olan Theophilus, başpiskoposluğa seçilmiş fakat bu hakkından vazgeçmiştir. Yerine görevlendirilen piskoposça görevinden alınan Theophilus öfkelenmiştir. Bu öfkeyle şeytanla anlaşma yapma yolunu seçmiştir.

Şeytan, piskopostan İsa ve Meryem’i inkar etmesini istemiş bunun karşılığında ise onu tekrar başpiskopos yapmıştır. Öfkesi geçince yaptığı hatanın farkına varan piskopos sonrasında tövbe etmiştir.

Söz konusu olay “incil”de  aynen geçmektedir.

3.General Jonathan Moulton (1726 – 1787)

General Jonathan Moulton

Jonathan Moulton, İngiltere’de kabine üyesi iken 1745’te görevinden ayrıldı ve Yeni İngiltere Ordusu’nda komutanlık görevine başladı. Hint Savaşı, Fransız Savaşı ve Kral George Savaşı gibi pek çok savaşta görev aldı.

1749 yılında evlendi ve 11 çocuğu oldu. Kısa bir süre içerisinde New Hampshire’ın en zengin adamlarından biri olmasıyla beraber şeytanla anlaşma yaptığı dedikoduları yayılmaya başladı.

Anlatılanlara göre 1769 yılında Püriten kasabasında şeytanla anlaşır. Şeytan, Moulton’ın ruhuna karşılık her ay bir çizme dolusu altını generale getirecekti. Daha fazla altın kazanma hırsıyla gözü kararan Jonathan Moulton, bir dün çizmenin tabanını keser ve buraya bir delik açar… Çizmenin öncekilerden daha fazla altın almaya başladığını fark eden şeytan, Moulton’ın hilesini keşfeder ve öfkelenen şeytan intikam almak için generalin evini yakar.

Moulton öldükten sonra ceseti esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu ve bir daha bulunamadı.

 

4.Peder Urbain Grandier  (1590 – 1634)

father urban grandier

Peder Urbain Grandier, Ortaçağ Roma Klisesi tarafından, cadılık suçlamasıyla yakılarak öldürülen katolik bir din adamıdır.

Peder Grandier ile birlikte aynı manastır içerisinde kalan rahibiler bu yakışıklı papaza aşık olmuşlar ve aşkından histerik çığlıklar atarak üstünde başında ne varsa parçalayıp bahçe içerisinde şuursuzca koşturmaya başlamışlardır. Rahibeler her çığlığında şeytanın bedenlerinde cirit attığını ve akıllarını pederden alamadıklarını haykırmaktadırlar.

Gün geçtikçe rahibelerin davranışları daha da tuhaflaşmışlardır, avluda yağmur altında çıplak dolaşıyorlar ve kendilerine engel olmak için gelenlere zarar veriyorlardı. Sonunda Vatikan’dan şeytan çıkarıcı papazlar geldi. Rahibelere şeytan çıkarma ayini düzenlediklerinde, rahibelerin ağzından çıkan sözlerden dolayı Peder Grandier’i suçlu buldular ve onu idam cezasına çarptırdılar.

Olayı geniş çaplı araştıran Vatikan, pederin evinde, aşağıda fotoğrafta gözüken ve  altında İblis Lucifer’ın isminin de bulunduğu bir anlaşma kağıdı buldu. Klise, pederi en ağır ölüm cezasıyla yakarak idam etti.

peder urban grander

 

5.Şeytanın Kemancısı Niccolo Paganini (1782 – 1840)

 

Paganini, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kemancıları arasında gösterilir. Henüz 5 yaşındayken mandolin öğrenir ve 7 yaşındayken bestelerini yapmaya başlar. İlk turnesine çıktığında ise henüz 13 yaşındadır. Kemanı o kadar güzel çalıyordur ki hiç bir insan bu kadar güzel keman çalamaz diyerek onun ruhunu şeytana sattığını ve bunun sonucunda şeytanın ona bu yeteneği verdiğini söylerler. Lakabı artık “şeytanın kemancısı”dır.

Şeytanın, Paganini’ye performanları sırasında yardım ettiğini söyleyen insanlar da oldukça fazladır. Yaygın söylentilere göre şeytanla yapmış olduğu anlaşma nedeniyle kilisenin sözlerini inkar etmektedir. Bu anlayış ölümünden sonra da devam etmiştir ve bu nedenle ölümünden sonra mezarının üzerine kutsal toprak dökülmemiştir.

 

Fikir edinmek için başvurulan yabancı kaynaklar:

listverse.com/2010/05/10/10-people-who-sold-their-soul-to-the-devil/
officerhush.com/5-true-stories-of-people-who-sold-their-soul-to-the-devil/

Türkçe Kaynak:
yanineymis.tumblr.com/post/58238154897/ruhunu-şeytana-satmak

Robert Johnson’ın konu olarak geçtiği dizi: Supernatural

korkubilimi.com
Korkubilimi.com sitesinde bulunan içeriklerin telif hakları korkubilimi.com yazarlarına ait olup kaynak göstermeden ve içeriğin bulunduğu www.korkubilimi.com adresine bağlantı verilmeden kopyalanamaz veya bir bölümü kullanılamaz. Kaynak göstermek ve bağlantı vermek koşuluyla içerikler kullanılabilir.

izmir escort