Ateş, Duman ve Kül… bir zamanlar hayatla titreşen sokaklar bugün bomboş…   Centralia pensilvanya silent Hill film ve oyunlarına kurgusal olarak ilham kaynağı olmuş olan kasaba yani gerçek sessiz tepedir.

Günümüzde ise sadece cesur fotoğrafçıların bazı araştırmacıların ve korku hayranlarının günü birlik olarak gidip hava kararmadan döndükleri hayalet bir kasabadır. Peki ne olmuştu da bu hayat dolu kasaba bu hale gelmiş?  Sadece bir yangın ve duman bulutumu sebep olmuştu? Aslında bu soruların cevabını bulabileceğimiz en iyi yer silent hill filminin yapımcılarının kasalarında sır gibi sakladıkları kentralya raporudur.

Silent Hill 32

Centralia  1950 lerde nüfusu 2000 e dayanmış zengin kömür yatakları ile ün yapmış hayat dolu tipik bir amerikan kasabasıydı.

O dönemlerde 8 yaşında olan otistik Carolina Watson’ın yaptığı ürkütücü çizimler öğretmeninin dikkatinden kaçmadı. Resimleri Carolina’ya sorduğunda ise çizdiklerini rüyalarında gördüğünü çok yakında korkunç bir yangın çıkacağını ve tüm kasabanın kül ve duman kütlesi ile kaplancağını anlatmıştır. İlerleyen zamanlarda bu söylentiler her küçük kasabada olduğu gibi  centralia halkı arasındada kulaktan kulağa hızla yayılmış hatta bazı kişiler küçük carolina’nın ailesinin yaşadığı eve taşlar ve şişeler dahi fırlatmıştır. Kasaba şerifinin baskı ve zorlaması ile ailesi Carolina’yı psikiyatri servisine yatırmaya mecbur kalmıştır. Burada iyice içine kapanan Carolina tüm koğuşunu rüyalarında gördüğü resimlerle doldurmuş, ve garip bir melodi mırıldanmak dışında dış dünya ile tüm iletişimini kaybetmiştir.  Hastanedeki yeterisizlikler sebebi ile ruh sağlığı her geçen gün dahada kötüye giden carolinayı pensilvanya’da bulunan bir akıl hastanesine sevk etmişlerdir. Bu olay belkide onun kurtuluşu olmuştur. Carolina hakkında daha fazla bilgi veya belge yoktur…

Silent Hill 46

Silent Hill 17

Aradan geçen 10 yıl boyunca  Centralia’da hayat normale dönmüş ve kayda değer bir olay yaşanmamıştır Takvimler 1960 yılını gösterdiğinde ise john davis, Brain anderson, ve Peter Taylor isimli 18 yaşındaki 3 genç ormanlık alanda uyuşturucu partisi verirken sızarak acayip bir rüya görürler. Rüyalarında kentralya sokaklarında dolaşıyorlar ve bir anda her yeri bir duman bulutu kaplayarak kasabanın mimari şeklini değiştiriyor gençler çocukluklarında oynadıkları parka kendilerini zar zor atıyorlar. Uyandıklarında ise garip şekilde 3 üde aynı rüyayı görmüş ve rüyalarında birbirlerine söyledikleri şeyleri kelimesi kelimesine hatırlıyorlardı. Bu durumu uyuşturucunun etkilerine bağlayarak evlerine dönerler.

(Diğer sayfaya geçiniz)

1 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.