Popüler kültürün son yıllardaki en büyük atılımı zombilerdir dersem sanırım yanlış olmayacaktır. Zombiler üzerine sayısız dizi, film çekilmiş binlerce roman ve makale yazılmış, özel danslar kareografize edilmiş hatta festivaller dahi düzenlenmiştir.

Kökeni haitideki vuudu büyücülerine dayanan, popüler kültürde ise öldükten sonra dirilip insan eti yemekten başka bir şey düşünmeyen zombiler için bilimsel olarak salgına yol açabilecek 5 konuyu sizler için araştırdım ve risk sınıfına göre sıraladım.

İşte zombi kıyameti için 5 bilimsel neden:

1. BEYİN PARAZİTLERİ

Parazitlerin, kurbanlarını beyinsiz zombi vari kölelere çevirmeleri doğada çok sık rastlanan bir şeydir. Toxoplasmosa Gondi adlı bir parazit hizmetler.site bize bunun ne kadar korkunç bir şey olabileceğini gösteriyor.

Bu parazit farelere bulaşıyor ancak sadece kedilerin bağırsaklarında çoğalabiliyor ve bunun bilincinde olarak farenin beynini kontrol etmeye başlıyor. Fare tek bir farkla gündelik hayatına devam ediyor oda kedileri tehtid unsuru olarak algılamıyor aksine onları bulmaya çalışıyor. Parazit bu şekilde fareleri kedilere yem yapıp daha fazla çoğalmayı başarıyor.

İnsanlar ve fareler genetik olarak birbirine çok yakındır. Yani bir zombi kıyameti başlaması için toxoplasmosanın biraz evrilip insanlara geçmesi yeterli olucaktır.

Zombie-Girls-1