Waverly Hills Sanatoryumu (Özellikle verem hastalarının iyileştirilmesi için kurulmuş sağlık kuruluşu.) tabiri caizse tarihe adını kazımış, uzun senelerdir üstüne sayfalarca konuşulan, neredeyse 107 senelik bir bina. Bu hastanede yaşanmış olan trajedilerin üzerine bazı paranormal durumlar da eklenince ortaya akıllara zarar bir tablo çıkıyor. Hatta kulağımıza gelen bazı duyumlara göre uzun senelerdir hizmet vermeyen hastane, günümüzde birçok meraklı Amerikalının da uğrak noktası.

İşte geçmişten günümüze, 13 maddeyle paranormal olayların beşiği Waverly Hills Hastanesi.

1. ABD’nin Kentucky eyaletinde bulunan sırlarla dolu hastane, hizmete girdiği ilk yılarda sadece tüberküloz hastalarını iyileştirmeyi etmeyi amaçlıyordu

Hastalık yaygınlaşmadan öncesinde, Waverly Hills ABD’nin en kapsamlı sağlık kuruluşu olma özelliğine de sahipti.

2. Hastanenin hasta barındırma potansiyeli başlangıçta 400 hastayla sınırlıydı. Bu nedenle, sayı arttıkça hastalara olan ilgi ve alaka da hızla azalmaya başladı.

3. Ve verem hastalığının tedavisi bulunana değin ortalama 64 bin şahıs bu hastanede yaşamını yitirdi.

Tedavide kullanılan ilaç Streptomisin ismini taşıyan antibiyotik özelliği taşıyan bir ilaçtır.

4. İnce hastalığın tedavisinin bulunmasıyla beraber de Waverly Hills’ın kapatılmasına karar verildi.

5. Fakat hastanenin kapalı olduğu dönem pek uzun sürmedi; 1 sene sonrasında yeni bir kullanım alanıyla akıl hastalarına hizmet vermeye başladı

6. O dönemde de antibiyotik ilaçlarla tedavi yaygın olmadığı için, hastalar üstünde bazı deneysel tedavi yöntemleri kullanılıyordu. Bu tedaviler oldukça acı verici olup deri tahribatlarına neden oluyordu.

Pek çoğunun da ölümcül olduğu kayıtlara geçmiştir.

7. İşte Waverly Hills’ın paranormal vakaları tam olarak bu döneme denk gelir…

8. Hastane hakkında bilmenizde fayda olan bir diğer ayrıntı ise “Beden Tüneli” olarak isimlendirilen, diğerlerine kötü örnek olmamak için ölen ya da intihar eden hastaların cansız bedenlerinin taşındığı, 150 metre boyunda bir tünel.

9. Bir diğer adıyla “Ölüm Tüneli”nin içinde hızla hareket eden insanlar görüp, onların ağlayıp gülmelerini duyan, fısıltılarını işiten şahitler bile var.

Hatta zamanında bu insanların akrabaları devrin sorumlu kurumlarına durumu rapor etmiş, kurum mevzuyla alakalı sayısız şikayet almıştır.

10. Hastanenin civarlarında hayatlarını sürdürenler de aynı durumdan yakınmakta. Binanın çevresinde bazı gölgeler gördüğünü iddia eden kişiler dahi mevcut.

11. Kayıt altına bazı bilgilere bakılırsa, sanatoryumu yalnızca dışarıdan gözlemleyen pek çok kişi, bir kadının camdan atladığını fakat yere düşmeden gözden kaybolduğunu belirtiyor.

12. Aynı nedenle hükümet yetkilileri de burayı yıkmayı planlıyormuş. Anlayacağınız bu mekana girmek çok akıllıca bir iş değil.

13. Gizemli yapı bu sıralar sadece paranormal araştırmalar için kullanılıyor…

Bonus: Mevzuya ilgi duyanlar “The Ghosts of Waverly Hills Sanatorium” isimli filmi seyredebilirler. Korku filmleri izlemekten hoşlanan okuyucularımıza şiddetle tavsiye edilir!

1 YORUM

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.