Mars’ta yaşamın imkan oranı teknolojik çağın bize sunduğu imkanlar doğrultusunda yavaş yavaş her geçen gün artıyor. Mars ile ilgili uzay filmleri, orada bir bilinmezlik olsa da, yaşamın ilginç gelmesi insanları bir hayli heyecanlandırıyor. Yeni bir sayfa açmak isteyen, Mars’a gidip geri dönmemek isteyen insan sayısı hiçte az değil. Öyle ki Kızıl Gezegen’de yaşam imkanı sunan Mars One projesi gönüllü adaylar için bir başvuru aldı ve başvuru sayısı yaklaşık 80.000 kişi. Talebin çok yoğun olması rekabeti hayli arttırmış durumda çünkü Mars One projesi ile Mars’ta sadece 4 erkek ve 4 kadın yaşayacak. Gönüllülerde aranan özellikler denildiği zaman aklınıza bir çok teknik ve mekanik bilgi gelmiş olması lazım, roket bilimi, uzay bilimi, ya da orada hayatta kalmanızı veya bir sorunda müdahalenizi mümkün kılacak bir bilim dalı fakat bunların hiç biri bu projede bir kıstas değil. Eğer 18 yaşının üstündeyseniz ve sinirleriniz,sabır mekanizmanız sağlamsa projeye seçilmek için güçlü bir adaysınız demektir. Mars’ta yaşam çekici geliyor olabilir fakat orada karşılaşacağınız sorunlar hiçte az değil birkaç örnek ile desteklemek gerekirse Kızıl Gezegen’de temiz su bulunmuyor, radyasyon etkisi bir hayli fazla oradayken adeta bir telefon bataryasının içinde yaşıyormuşcasına yaşayacaksınız,yüzey sıcaklığı ise hiçte azımsanacak bir seviyede değil asfaltta yumurta pişiren bir sıcaklıktan daha öte.

Mars One projesi tabi ki sadece orada ki yaşama odaklanmıyor. Garip bir şekilde proje oraya gönderdiği insanlar üzerinden Dünya’da para kazanacak. Bir TV Şovu ile orada ki yaşamı evimizde ki kutulara aktaracak proje bir bakıma gönderdiği insanlara harcanan parayı bu yöntemle çıkaracak orada ki insanlara harcanan tutarlar hiçte az değil.

2018 Mars’a İnsansız Araç ve İletişim Uydusu

Belirtilen yılda Mars’a bir insansız uzay aracı ve uydu gönderilecek, bu aracın misyonu orada teknolojik testler yapmak. Bu işlemler ile beraber orada yaşamın ilk temelleri atılmış olacak ve proje gittikçe önemli bir hale gelecek zira projeyi deli saçması bulanların sayısı hiç mi hiç az değil.

2020 Rover (Mars Yüzeyinde Gezen Akıllı Robot) Mars’ta

Rover aracı arkasında bir de yük ile 2020’de aksilik çıkmazsa Uzay’a gönderilmeyi bekliyor. Araç burada tüm ihtiyaçları giderecek ve projenin kilit ismi olacak. Yerleşim için en iyi alanı tespit edecek Rover. Aynı zamanda akıllı robotik araç yüzeyde ki en uygun yeri seçtikten sonra güneş panellerini konumlandıracak ve enerji akışı sağlanmış olacak. Takip eden 2022 yılında ise ikinci Rover uzay aracı ve yaşam üniteleri devreye girecek.

2023 Rover Aracı Yaşam Kampını Kuruyor

Rover uzay aracı 2023’te insanların yaşayacağı kullanışlı kampları kuracak. Bu kamplarda insanlar hemen hemen tüm ihtiyacını halledebilecek. Radyasyon önleyici panellerle beraber elektirik bile kullanabilecek insanlar. Mars atmosferinde bulunan zehirli havayı temizleyerek insanlara sunacak. Rover aynı zamanda radyasyondan korunma için, Mars toprağını yaşam alanının şişme bölmelerinin üstüne yerleştirmekte kullanılacak.

2024 Kemerleri Bağlayın Yolculuk Başlıyor

Yapılan tüm testlerin ardından artık insanlık projenin meyvelerini yemeye hazır. Yolculuğa katılacak ekibin heyecanını tahmin etmek tamamen çılgınlık. Yaklaşık en az sekiz kere test edilen sisteme iniş yapacak yolcularımız. Yolculuk tahmini 48 saat sürecek. Kişisel bir tahmin olarak o zaman ki teknolojiye göre 24 saat sürmesini bekliyor maksimum. Bu yolculuktan sonra ise artık yeni bir yaşam, yeni bir hayat, belki de yeni bir fırsat doğacak bu insanlara.