Pizza öğrenci dostu,tadıyla ve her damak tadına entegre oluşuyla,her kültürde kendine yer edinmiştir. Şimdi bir pizza hayal edelim kampanya ile iki tane gelenlerden… Ve pizzanın değeri şuanda tam 150 Milyon Dolar. Aklımızda ilk canlanan yüksek ihtimalle büyük boy, altın parmesan kenarlı, muhafaza edildiği kabın değerli mücevherler ile süslendiği devasa bir pizza fakat yanılıyoruz pizza normal bir alana bir bedava kampanyasıyla bezenmiş sıradan bir pizza. Takvimler 22 Mayıs 2010’u gösterdiğinde Laszlo Hanyecz bir bitcoin forum sitesine bir mesaj bırakıyor. Laszlo Hanyecz iki adet büyük boy pizza için tam tamına 10.000 Bitcoin ödeme yapacağını belirtiyor. Hanyecz oldukça bonkör, göndericinin isterse pizzayı kendisinin bile yapıp gönderebileceğini söylüyor.

Mesajın tam hali; “Birkaç pizzaya 10.000 Bitcoin ücret ödeyeceğim… Belki de 2 büyük boy pizza olabilir. Böylece ertesi günü de garantiye alırım.  Pizzayı seviyorum. Kendiniz hazırlayabilir ya da evinize sipariş verebilirsiniz. Ancak amaçladığım şey, pizzalarımı kripto paralarla sipariş etmek.”

“Soğan, biber, sosis, mantar, domates, pepperoni gibi şeyleri seviyorum… Ayrıca normal peynirle yapılan pizzaları da hazırlamak ya da başka türlü elde etmek daha ucuza gelebilir”

“Eğer ilgileniyorsanız lütfen bana bildirin, bir anlaşma yapalım.”

Aslında dönemin koşulları açısından incelendiğinde çok mantıklı bir teklifti bu çünkü şu sıralar 16 Milyon Dolardan işlem gören Bitcoin o sıralar sadece 0,0003 Cent gibi komik bir rakamdan işlem görüyordu Bitcoin sahibimiz şanssız Hanyecz pizzalar için sadece 41 Dolar ödeyecekti iki taraf içinde güzel bir anlaşmaydı. Tabi Hanyecz’in cömert teklifini kabul eden İngiliz forum üyesi o pizzalar için sadece 25 dolar ödemişti, akıllı ve yatırımı seven bir kişiliği olduğu durduk yere 16 Dolar kazanmasından da belliymiş. Bitcoin sahipleri için 22 Mayıs Bitcoin günü olarak anılıyor artık. Hanyecz o kadar şanssız ki hayatının fırsatını sadece iki adet büyük boy pizza için tepmiş bulunmakta. Öyle ki ben bu yazıyı yazarken Bitcoin sürekli artış gösterdi, yazıyı yazarken 59.639.000 seviyelerinde seyir eden Bitcoin kısa bir süre içerisinde 66.000.000 TL’yi gördü.

Hayatın kime ne getireceği belli olmaz şanssız Lazslo Hanyecz o dönemler eğer pizzasını satmasaydı 10.000 Bitcoin’inin her biri 16.500 Dolardan işlem görecekti yaklaşık 160 Milyon Doları olacaktı. Olayın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.