Ölüm basit bir anlatılma vücudumuzun yaşamsal fonksiyonlarını belli bir nedenden dolayı sonlandırmasıdır. Bedenimiz öldükten sonra toprak altında reaksiyonlar gösteriyor. Toprak altında olduğu gibi ölümün ilk esnasında da beden hala içerisinde reaksiyonlar gösteriyor. Bu yazımızda ölüm hakkında ki 4 bilimsel bulguyu işleyeceğiz.

Ölü Bedenin Kokusu

Ölü kokusu hakkında herkesin düşüncesi kötü olduğu kanaatindedir. Ölü kokusunun kötü olmasının sebebi ise 500’e yakın gazın aynı anda tepkimeye girmesi. İnsan vücudu çürüdüğünde tıpkı çürük meyveler gibi kötü koku veriyor bunun nedeni ise iki örnekte de bulunan ester diye adlandırılan bileşik.  Morgda çalışan insanlara göre bu kokular mide bulandırıcı derecede şekerli kokular.

Telomer Uzunluğu Yaşam Süresini Etkiler Mi?

Telomerler çekirdekli organizmaların kromozomlarının uçlarında bulunan özelleşmiş DNA tekrar dizilerine verilen isimdir. Bilim insanları uygun çevre şartlarında hücrelerimizin kendini yenileyerek ölümsüz olabileceğini düşünmüştü. 19.Yy’da bunun mümkün olmadığı anlaşıldı. Yapılan araştırma ve çalışmalara göre hücrelerimiz yaklaşık 70 yenilemeden sonra yenileme işlemini sonlandırıyorlardı. Bu bulgudan sonra ise bilim adamları telomerlerin her bölünme esnasında kısaldığını gözetledi. Telomer, belirli bir kısalığa geldikten sonra bölünme duruyor ve hücre ölüyordu. Bilim insanlarına göre insanlık telomerlerin uzunluğunu kontrol edebildiğinde yaşam süresini ayarlama konusuna hakim olacak. Bu konu üzerinde araştırmalar hala devam etmektedir, birkaç yüzyıl sonra netleşmesi gündemde.

Öldükten Sonra Tırnaklarımız ve Saçlarımız

İnsanlar arasında dolaşan yanlış bilgilerden biride öldükten sonra tırnaklarımızın ve saçlarımızın uzadığı yönünde bilgilerdir. Sanılanın aksine öldükten sonra tırnaklarımız ve saçlarımız asla uzamaz. Bu aktiviteler yaşamsal fonksiyonlar isteyen aktivitelerdir bu yüzden tırnak ve saç uzaması beklenemez. Kısa bir süre önce ölen bir şahısın mezarı açıldığında saçlarının ve tırnaklarının uzadığı buluntusuna rastlanır fakat durum öyle değildir. Bu sadece bir illüzyondur. Öldükten sonra vücudumuz su kaybeder ve büzüşür. Bu nedenden ötürü tırnak ve saçlar daha uzun görünür.

Yaşlılık ve Ölüm Korkusu

Ölüm korkusu başlıca korkulardan biridir. Fakat ölüm korkusununda bilimsel bir açıklaması mevcut. İnsanlar yaşlandıkça ölüme bir adım daha yaklaşır yani mantıken yaşlanan insanların ölümden korkması gerekir fakat öyle değil.  Bu korku genellikle 20’li yaşlarda baş gösteriyor. 70’li yaşlara merdiven dayadığımızda ise bu korku minimum seviyeye iniyor.