Eğer fotoğrafta bulunan bir manzara harikası Manhattan’ın ters fotoğrafını düz görüyorsanız, “mekansal yönelme yada uzaysal yönelme fenomeni” hastası olabilirsiniz.Tıp literatürüne de geçen bir çok garip hastalık insanlarda bulunmakta fakat bu hastalıklar kişiye bazen mental ve fiziksel olarak tarifsiz rahatsızlıklar veriyor fakat buna karşın bazende tıpkı bir lütuf oluyor, adeta bahşedilmiş bir süper güç… Bojana Danilovic’te garip bir hastalığa sahip onun hastalığı onun hayatını zorlaştırıyor. Bojana Danilovic garip bir şekilde dünyayı tersten görüyor, yazılan her şeyi tersten görüyor. Hastalığa tıp dilinde uygun görülen isim Uzaysal oryantasyon fenomeni belki de bu üç kelimenin bir araya gelmesi bu hastalık dışında imkansız. Hayatımızda çoğumuzun belki de ilk kez duyduğu bu Uzaysal oryantasyon fenomeni hastalığı tıp literatürlerinde  kısmi görme bozukluğu olarak isimlendiriliyor. Bojana Danilovic yazılanların yanı sıra dünyayı da tersten gördüğünü iddia ediyor bu fenomenin adıysa “mekansal yönelme fenomeni”.  Sırp kadın belediyede işçi olarak çalışıyor ve kendine özel ters klavyesi ve bilgisayarı var bunlarda aynı şekilde ters gösteriyor.

Bojana Danilovic ve kendisine özel olan ekipmanları.

Bojana Danilovic her ne kadar zorlansa da bu duruma alıştığını ve üstesinden geldiğini söylüyor, bir şeyleri baş aşağı okumak yada izlemek onun için artık günlük rutine dönüşmüş. Bojana Danilovic yerel medyada verdiği bir demeçte; “İnsanları kafaları üzerinde duruyormuş gibi değil normal ayakları üzerinde görüyorum. Asıl problem mekansal hareketliliklerde. Ehliyet almam konusuna pek sıcak bakılmadı. Okulda da sorunlar yaşadım. İstediğim eğitimi alamadım.” sözlerini söyledi genç kadın her ne kadar bu duruma alışmış olsa da sosyal hayatını etkilediği su götürmez bir gerçek.Tüm olumsuzluklara rağmen çalışması ise kendisine hayran bıraktırıyor.  

Genç kadının düşüncesine göre dünyada bu hastalık sadece kendisinde var. Kimi uzmanlara göre ise bu hastalık dahiliğin bir belirtisi. Einstein, Bethoven, Leonardo Da Vinci ve Mozart gibi alanında dahiyane kişilikler Disleksi hastalığından muzdaripti. Alanlarında birinci sayılan sanatçılar eğitiminde tıpkı Bojana gibi sorun yaşıyorlardı, ters görüyorlardı tek fark ise sürekli olmaması, örneğin eğitim hayatlarında sürekli karşılaştıkları “E” harfini “3” olarak algılamak yada tam tersi. Tedavisi hastanın durumuna göre değişen bu hastalık erken teşhisler ile bertaraf edilebiliyor.