Günümüzde bankalar aracılığı ile paramızı güvende tutabiliyoruz fakat bizden nesillerce önce yaşamış toplumlar için böyle bir durum söz konusu değildi. Eski çağlarda insanlar paralarını güvende tutmak için onu kimsenin bulamayacağı yerlerde saklarlar ve hatta gömerlerdi.

İnsanlık tarihinde uzunca bir zamandır hazinelerin gömüldüğünü düşünürsek yerin altında servet yatıyor diyebiliriz. Öyle ki günümüzde bir sektör haline gelen defineciliği bazı insanlar zengin olma hayalleriyle yaparken bazı insanlar ise hobi olarak yapmaktadır.

Herkes metal dedektörlerini hazırlasın! Hazine avına çıkıyoruz…

İşte dünya tarihimizin bulunmayı bekleyen en değerli hazineleri;

 

1.Avrupa Hun İmparatoru Attila’nın Mezarı

Avrupa’yı tir tir titreten, Roma’yı vergiye bağlayan, Vatikan’a dokunmaması için Papa 1. Leo‘nun diz çöktüğü, Dünyanın en büyük hükümdarlarından olan Attila 453 yılında öldü. Roma elçisi olan Priscus’a göre Attila’nın naaşı için dışında çift katlı demir bulunani içinde ise sırasıyla önce altın sonra gümüşten oluşan bir tabut hazırlatıldı. İnsanlık tarihindeki bu en şaşalı tabutun içerisine tonlarca altın ve değerli mücevherler konuldu.

attila-papal

Attila’nın mezarının saklı kalması için defin işlemini gerçekleştiren sadık askerler, Attila gömüldükten sonra kendilerini öldürdüler. Birçok tarihçi tarafından belirtilene göre Attila’nın mezarı Tuna Nehri’nin altında bulunmakta fakat bürokratik engellerden dolayı bu alanda kazı yapılması yasak.

2.Lima Hazinesi

lima hazinesi

15 ve 16. yy. da gerçekleştirilen coğrafi keşiflerle birlikte, bölgeyi işgal eden İspanya İmparatorluğu Güney Amerika’nın tüm zenginliklerini sömürmüştü. Bu durumdan rahatsız olan bölge halkı git gide huzursuzluk çıkarıyordu. İsyanın kokusunu alan Peru Valisi değerli eşyalarını korumak için Meksika’ya göndermek istedi. Vali, gemiye zorla sığan hazinelerini taşıma görevini Kaptan William Thompson’a verdi.

Valinin unuttuğu bir şey vardı, Thompson korsan kökenli bir denizciydi ve hazinenin karşı konulamaz cezbediciliğinden olacak ki Thompson ve yanındaki sadık adamları tüm mürettebatı öldürerek hazineyi Coco Adaları’na götürdü.

lima hazinesi haritasi

İspanyol kralı tarafından yakalanan Thompson’ın tüm adamları öldürüldü. Hazinenin yerini gösterme vaadiyle Thompson canlı kalmayı başarabildi fakat adaya ayak bastıklarında kaçmayı başardır. Hazinenin akıbeti ise hala bilinmemekte.

3.Piri Reisin Hazinesi

 

piri reis

Osmanlı’nın en ünlü denizcilerinden olan ve çizmiş olduğu olağanüstü harita ile de dünyanın en büyük gizemlerinden birinin sahibi olan Piri Reis, iddalara göre maddi olarak da çok büyük bir servete sahipti. 2. Beyazıt zamanında korsanlık yapan ve sonrasında Osmanlı Donanmasına katılan Piri Reis kazanmış olduğu savaşlarda pek çok ganimetin de sahibi oldu.

piri reis hazinesi

Piri Reis öldükten sonra izine rastlanamayan hazinenin, uzun yıllar kaldığı ve evi olarak kullandığı Çanakkale’deki Kilitbahir Kalesi mevkisinde olduğu düşünülmekte.

 

4.La noystıra Senyora diadota Gemisi

Güney Amerika’nın yerli halkından zorla alınarak oluşturulan büyük bir hazine bir gemiye dolduruldu ve İspanya’ya yol aldı. Kapasitesinden daha fazla yükle dolan gemi fırtınanın da etkisiyle daha fazla dayanamadı ve 1622 yılında çıktığı yolculukta, içindeki tüm hazine ile birlikte suya gömüldü.

mel-fisher-gold

Bu olaydan yüzyıllar sonra Amerikalı denizci Mel Fisher, kayıp hazinenin bir bölümünü buldu fakat bulduğu miktar yüklenmiş olan hazinenin 1/50 si kadar bile değildi. Hazinenin neredeyse tamamı hala suyun altında bulunmayı beklemekte.

5.Karasakalın Hazinesi

karasakal

Tarihin en ünlü korsanlarından olan Karasakal kaptan olana kadar gemilerde tayfa olarak çalışmıştı. Kaptanlığı yalnızca iki yıl sürmesine rağmen bu kısa süre içerisinde pek az insana nasip olacak büyüklükte bir servete sahip oldu.

Karasakal, İngiliz denizcileri ile girdiği bir savaşta ölmüş ve yapılan büyük çalışmalara rağmen hazinesinin izine rastlanamamıştır.

 

6.Bizans’ın Kayıp Hazinesi.

bizans kayip hazine

Haliç’in dibinde olduğu söylenen ve yüzyıllardır konuşulagelen, belki de dünyanın en büyük şehir efsanelerinden biridir “Bizans’ın Kayıp Hazinesi”.

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedince “Kutsal hazinelerimizi Türklere vereceğimize denize dökeriz” diyen Bizanslıların tonlarca hazineyi haliçe attıklarına inanılmaktır.

 

korkubilimi.com
Korkubilimi.com sitesinde bulunan içeriklerin telif hakları korkubilimi.com yazarlarına ait olup kaynak göstermeden ve içeriğin bulunduğu www.korkubilimi.com adresine bağlantı verilmeden kopyalanamaz veya bir bölümü kullanılamaz. Kaynak göstermek ve bağlantı vermek koşuluyla içerikler kullanılabilir.