Çocukluğumuzda defalarca okuduğumuz “Bremen Mızıkacıları” hikayesinin gerçek olabileceği ihtimalini hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı evet olabilir. Olayın iç yüzünü açıklamadan önce Bremen Mızıkacıları hikayesini kısaca hatırlayalım.

 

grimm kardesler

Grimm Kardeşler (Jacob GrimmWilhelm Grimm)’in yazdığı masallardan biridir. Fabl uslübunda yazılmıştır. Sahiplerinin kendilerine olan kötü tutumundan dolayı evden kaçan bir eşek, bir köpek, bir kedi ve bir horozun Bremen’e gidip orada müzisyenlik yapma düşleri ana temadır. Yola çıkarak iyi arkadaş olurlar. bir kız ve annenin evine giren hırsızlar girdiği bir evin önünde dururken bir canavar silüetini andırmaları (eşek üstünde köpek, onun üstünde kedi, onun üstünde de horoz) ve hepsinin bağırması sonucu ortaya çıkan kakofoni hırsızları korkutur. Bu canavar silüetinden korkan hırsızlar bir daha asla geri dönmezler. Dört kafadar da bu evde yaşarlar. (*)

bremen mizikacilari

Hikayeye ilham kaynağı olan olay ise şöyle başlıyor;

Yıl 1973, yer Bremen… Grimm kardeşler otobanda sabah katılacakları seminere gitmek için yola koyuldular. Ancak yol üzerinde, fotoğraftaki gibi üst üste binmiş şekilde hayvanlar önlerine çıktı. Bu olayı gördüklerinde korkudan bayılma noktasına geldiler. Grimm kardeşler arabayı durdurduğunda hayvanlar, kulakları sağır edecek şekilde  sesler çıkarmaya başladılar. Grimm kardeşler arabadan indiklerinde hayvanları göremediler. Şoku atlatan Grimm kardeşler, tekrar konferansa doğru tekrar yola koyuldular. Grimm Kardeşler, gördükleri bu esrarengiz olayı bir hikaye kitabı olarak yayımlamaya kara verdiler .

(*) wikipedi https://tr.wikipedia.org/wiki/Bremen_Mızıkacıları