Slenderman uzun boylu, elleri ve ayakları devasa büyüklükte, bu özellikleri ile gulyabaniyi andıran bir korku furyası. Amerika’da işlenen bir kaç cinayet ve teşşebbüs olaylarında, dosyalara Slenderman ismi azmettirici olarak geçti. Slenderman bir hayal ürünü mü, cinayetler ve kaçırılmalar için bir perde mi, yoksa acımasız bir azmettirici katil mi ? Peki kimdir bu Slenderman, amacı nedir ? İnsanları nasıl etkiler ? Bu yazımızda kriminal bir olayı Slenderman efsanesi ile örtüştürerek efsaneye deyineceğiz.

Payton Leutner Olayı

Kurban Payton Leutner ve katil arkadaşları.

Kan donduran bu cinayete teşebbüs Amerika’da gerçekleşti. İki sınıf arkadaşı Leutner’i 19 yerinden bıçaklayarak canına kast etti. sSaldırıyı kabul eden çocuklar uzun zamandır bunu planlamışlar hatta öyle ki bunun için bir liste bile yapmışlar. Bu listede, bir harita, bıçak, biraz yiyecek, kamera ve biber gazı var. Yapılan sorgularda ve mahkeme salonunda iki çocuğu söylediği tek şey saldırıyı Slenderman’in istediği ve onu memnun etmek için yaptıkları. Dediklerine göre Slenderman onları tehdit etmiş. Birçok önemli kaynakta Payton’ın saldırıda öldüğü söylenmektedir ama bunlar tamamen yanlış bilgilerdir Payton 19 bıçak darbesine rağmen hala hayattadır.  Saldırıyı yapan çocukların yetişkin statüsünde yargılanması gündemde eğer bu olursa yaklaşık 60 yıllık bir cezaya mahkum edilecekler.

Slenderman Efsanesi

Efsanenin tarihi bir hayli eski. 1600’lü yıllarda yaşamış olan Daniel isimli bir şövalye yazılarında Slenderman tasviri ile birebir örtüşen birinden bahsetmiş, yüzü olmayan, uzun elleri,ayakları olan insanları maniple edip birbirine öldürten bir azmettirici. Öte yandan araştırmalara göre Mısır hiyerogliflerinde Slenderman’e benzeyen bir figür gözlere çarpmış. İnanışlara göre Slenderman özellikle çocukları kaçırıyor yada azmettiriyor. Bunları yapmasının sebebi ise tüyler ürpertici, Slenderman onların ruhlarından beslenerek ömrünü uzatıyor.

Efsane kendini 1900’lü yılların başına kadar göstermedi. 1900’lerin başında özellikle ABD ve İngiltere’de çocuk kaçırma olaylarında Slenderman’a benzer kişilerin etrafta olduğu söylenmiştir aileler tarafından. Yüzü olmayan,elleri ve ayakları devasa büyüklükte olan, boyu bir insanın boyundan oldukça uzun olan bu şahıs ortalıkta göründüğü zaman kesinlikle bir azmettirme veya kaçırılma olayı olmuş. Kaçırılan bu çocuklar kilometrelerce ötede parçalanmış ya da kan kaybından hayatını yitirmiş şekilde bulunuyor.

1900’lü yılların sonunda efsane pek ortalıklarda görünmüyor,2009’da internetin aktifleşmesi ile Slenderman efsanesi forumlarda yerini alıyor. Son 2 yılda Slenderman efsanesi ile ilgili hiçbir kriminal olay gerçekleşmemiştir.

2009’da ortaya çıkan bu görüntü üzerine en çok konuşulan Slenderman fotoğrafı
Slenderman çocukları telepatik olarak kontrol edip kendi ile gelmesini sağlıyor.