Çevresindeki araçları algılayıp takip ettiği gibi bulunduğu yol ve şeriti de bilen Tesla’nın otomatik pilot teknolojisi, muhtemel bir zincirleme trafik kazasını engelledi.

Hollanda’da meydana gelen olayda, yol kamerası kayıt halinde olan otomobilin önünde hareket eden iki aracın kaza yapacağını saniyeler önce fark eden sistem, önce sinyal vererek olayı bildiriyor ve akabinde devreye soktuğu fren sistemi ile zincirleme kazayı önlüyor.

Daha önce yaptığı kazayla gündeme gelen Tesla’nın otomatik pilotu, kısa bir süre önce hem donanımsal hem de yazılımsal olarak güncellenmiş ve çok daha güvenilir bir hale gelmişti.

Bugüne kadar “yapay zeka” üzerine çok konuşuldu, çok yazıldı ve birçok film çekildi. Kimileri yapay zekanın insan geleceğinin sonunu getireceğini iddia etti, kimileri ise hayatımızı kolaylaştıracağından bahsetti. Yapay zekanın geleceğimize etkisi konusunda bir ön izleme niteliğinde olan bu olay sayesinde görüyoruz ki; doğru kullanıldığı taktirde yapay zeka hayat kurtarıcı olabiliyor.

Hans Noordsji adlı otomobil sahibinin araç kamerasına yansıyan kazayı ve otomatik pilot sistemi ile kazanın atlatıldığı görüntüleri, aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.