I-Doser bundan yıllar önce piyasaya çıkmıştı ve tanıtımı ile adından sıkça söz ettirmişti. Şirketin dediğine göre I-Doser seslerini dinleyenler bir bakıma sanal bir uyuşturucu alıyor kulaktan. I-Doser’ın tüm numarası ses dalgalarıyla ilgili, ses dalgalarını dinlediğimizde beynimizi etkiliyor ve bu etkilere göre bir etkileşim yaratıyor. I-Doser’ın farklı dozları mevcut örneğin alkol dozu,uyku dozu gibi kategorileri mevcut anlayacağınız üzere alkol dozunu dinleyen bir dinleyici ses dalgalarının etkisi ile alkol alan bir insanın psikolojisine bürünüyor. Dozların etkilerini ise ayırt etmeniz mümkün, dozajı kuvvetli seçtiğiniz zaman etkisi artıyor ve daha çok hissediyorsunuz.

I-Doser etkilerinin gerçekli payı olması kuvvetli bir ihtimaldir. Bunu basitçe şöyle açıklayabiliriz; birçok aile gebelik esnasında yada gebelikten sonra bebeğine klasik müzik dinletmektedir, klasik müziğin bebeğin yaratıcılığını geliştirdiği bilimseldir. Yada bir Çin işkencesi olan mahkuma su damlama sesi dinletmek, su damlama sesi mahkumu delirtir yani psikolojisini etkiler. Tüm bunlar mümkünken I-Doser’ın mümkün olmaması için hiç bir neden yok. Fakat I-Doser etkileri bilimsel değildir ve varsayımın ötesine geçememiştir. Konu ile ilgili kişisel düşüncemden bahsetmem gerekirse kullanıcılar Sleep Angel (uyku getiren bir doz) adlı bir I-Doser dozuna para veriyor yani bir bakıma kendilerini uyumaya koşullu şartlıyor. Bu şartlanma koşulu hiç bir etki olmadan kendi çabalarıyla uyuyor olabilirler.

I-Doser dinler iken mutlaka bir kulaklığa ihtiyaç vardır. Kullanıcı deneyimlerine göre göz bir göz bandı yardımıyla yada bir bezle kapatılır hiç bir şekilde ışık almayacak bir oda koşulu sağlanır. Dinleyicinin dozu gereken sürede hepsini dinlemesi önerilir bu dozdan sonra kullanıcının etkiyi yaşadığı söylenmektedir fakat bazı kullanıcılar bunun basit bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu düşünüyor. Doz bittikten sonra kullanıcının kesinlikle ve kesinlikle Reset Dose adlı parçayı dinleyerek beyinlerini bir bakıma resetlemesi gerekiyor.

I-Doser birçok doza sahip bunlara birkaç örnek vermek gerekirse;

  1. Gate of hades: En garip dozlardan, dozu kullanan dinleyici ölüm ve panik duygusu hissediyormuş. Yine kişisel fikrime göre kulağa panik atak hastalığını tetikleyici olarak geliyor.
  2. Lucid Dream: Rüyada, rüyalarınızı kontrol etmenizi sağlayan bir doz.
  3. Quick happy: Mutlu edici doz.

Kullanıcıların en merak ettiği husus ise zararı. Tabii ki müzik dosyalarının satışını yapan site zararı hakkında hiçbir şey söylemiyor. Kısacası zararsız olduğu konuşuluyor. Beyin dalgalarını etkileyen bir şey nasıl zararsız olabilir ki ? Kim bilir insanların merak ettiği ve kullandığı bu doz belki de onları psikolojik bir çok rahatsızlığa sürüklüyor. Unutulmamalı ki psikolojik rahatsızlıklar birden bire ortaya çıkmaz birikir ve bir süre sonra patlar, I-Doser patlama evresini gerçekleştirmese bile beyninizde yer edebilir muhakkak dikkat edilmelidir. Bunun yanında epilepsi olan hastalar için çok tehlikelidir ve asla denemeleri önerilmez.

Yıllar önce ilk çıktığında yetkililer bu tehlikenin farkına varmıştı fakat pekte bir şey yapılamamıştı çünkü dozlar TCK’ya göre uyuşturucu madde statüsünde yer almıyordu.