Öncelikle parazit hakkında şunu söylemek mümkündür, parazitler sıcak yada soğuk ortamlarda yaşayabilen konakçı canlılardır. Parazitler insan vücudunda konakçı olarak buluna biliyor bunun için seçtiği yerler ise mide,bağırsak, gözün içinde ve hatta insan beyninde yaşayabiliyorlar. Parazitler tanımından da anlaşıldığı üzere insan sağlığına bir hayli zararlı canlılar öyle ki konakçısını öldürmekte hatta öldürmekten bile beter etmekte. Toksoplazma ise bu canlıların en tehlikelisi sayılabilir. Toksoplazma insan bedeni de dahil neredeyse tüm canlıların vücudunda konakçı olarak kalabiliyor. Parazitin insan sağlığına etkisi bir yani psikolojin olarak da intihara meyilli hale getiriyor.

Parazit dünya nüfusunun 3’de 1’ine hakim.Parazitler erkek cinsine içe dönüklük yaratırken kadınlarda ise dışa dönüklüğe sebep oluyor. Bilim adamları paraziti incelediğinde değişik bazı durumlar keşfettiler. Tabii ki bu deneyler için yine fareler kullanıldı deneyin amacı ise parazit yüzünden delirmiş hayvanları şizofreni tedavisinde kullanılan ilaçların etkisine almak ve durumlarını gözlemek.

49 fare denek olarak kullanılmış bu deneyde ve ilaçlar farelere cesaret duygusu vermiş, fareler kedi korkularını yenmişlerdi. Daha sonra Haloperidol ve diğer anti-şizofrenik ilaçlar vermişler farelere ve ilaçların fareleri daha korkak yaptıklarını ortaya çıkarmışlar. Parazitlerin kedilerden bulaştığını söyleyenlerin sayısı hiçte az değil bunun sebebi ise farelerden beslenen kedilere parazit bulaştığı ve bu yüzden de özellikle hamile kadınlar kedilerden köşe bucak kaçar fakat korkmayı gerektirecek bir durum yok ispatlandı ki parazitler kedilerden insanlara asla bulaşmaz. Toksoplazma paraziti genellikle bizim ihmallerimiz sonucu bulaşan bir parazittir. Parazitin en çok bulaşma riski olduğu besinlerden önde geleni sebze ve meyveler kimi zaman dalgınlıkla da olsa sebze ve meyveleri yıkamadan yiyoruz bunun sonucunda ise parazite maruz kalıyoruz fakat önerilen şu ki meyve ve sebzeleri beyaz sirkeli sularda yıkamalıyız. Diğer bir durum ise iyi pişmemiş etler, etini az pişmiş seven insanlarda bu parazite çokça rastlanır.

Bu parazitin bulaşma belirtileri pek yoğun değildir kas ve eklem ağrıları en belirgin belirtisi. Özellikle hamile kadınlar dikkat etmelidir çünkü uzmanlarca parazite konakçılık eden kadınların çocukları bu parazit yüzünden şizofreni hastalığına yakalanabiliyor.