Zaman yolculuğu mümkünlüğü ile ilgili pozitif açıklamalar bilim dünyası tarafından yapıldı, bu haberlerle birlikte ortaya çıkan kanıtlar hem düşündürüyor hem de heyecanlandırıyor. Zaman yolculuğu ile ilgili yapılan pozitif açıklamalar sonrasında ise kanıtların gerçekliliği kafaları karıştırıyor. Moğolistan’da yapılan bir kazı çalışmasında Adidas marka bir spor ayakkabıya benzetilmiş bir ayakkabı giymiş mumya bulundu.

Moğolistan’da yapılan kazılarda bulunan spor ayakkabı.

Daha önce ki çalışmalarda mumyaların ayaklarında sandalet veya terlik gibi kalıntılar bulunmuştu fakat bu ayakkabı çağına göre çok modern sanki başka bir zaman diliminden gelmiş gibi. Bir kadına ait olduğu kesinleşen bu prototipin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili teoriler mevcut. Yapılan araştırmalar ve karbon testleri neticesinde mumyanın M.Ö. 9.yy’da yaşadığı düşünülüyor. Adidas marka ayakkabılara benzetilmiş bir ayakkabı ile gömülen kadının döneminin terzisi olduğu düşünülüyor çünkü kadının mezarında bilumum terzi eşyaları bulundu, farklı ayakkabılar,dikiş setine benzeyen bir tabla ve 4 farklı kadın kıyafeti. Ayrıca mezarda yaklaşık 51 farklı eşya daha bulundu.

Bulunan mumyanın ayakkabısının tam boyutu

İlk teoriye göre Adidas’a benzetilen bu prototip sadece fotoğraf açısıyla ilgiliydi tam fotoğrafların aslında Adidas ile pek alakası yoktu. Ayakkabı sadece ilk fotoğrafta görünen üç çizgi sebebiyle Adidas marka ayakkabıya benzetildi ve ayakkabı spor ayakkabı gibi görünse de daha sonradan yayınlanan fotoğraflar ışığında çizme olduğu net bir şekilde anlaşılıyordu. Modacılara göre bu desenler ve zamanın diğer bulguları dikkate alındığında prototipin eşsiz bir yapıya sahip olduğu anlaşılıyordu.

Hala Moğolistan müzesinde sergilenen bu mumyanın zamanın ötesinden gelip burada yaşayan bir zaman yolcusu olduğuna inananlar ise hiçte az değil. Fikirlere ve teorilere göre bir zaman yolcusu buraya gelmiş ve yaşadığı çağın özelliklerini buraya aktarmıştı. Bilim adamlarından konu ile ilgili “zaman yolculuğu var” cevabını almamız hayli zor. Kadın mumya ile ilgili söylenebilecek en net şey ise bir terzi ve buluntulara göre çağının en şık kadınlarından biri olduğu.

Kadın mumya incelemelere göre kafasına ölümcül bir darbe almıştı, ayrıca kadın gömülürken yanına kıymet verdiği eşyaları ve atı da gömülmüştü.