Yeni yıl kapımıza dayanmışken öğrenmiş olduğumuz bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Senelerdir ecnebi işi sandığımız, kiminin yadırgayıp uzak durduğu, kiminin ise aldırış etmeden süslediği “çam ağacı geleneği” meğerse kendi kültürümüzden geliyormuş.

Nasıl olduğunu merak edenler için hemen listemize başlıyoruz. Listemizdeki görseller çift taraflıdır, lütfen görsellerin üzerini tıklayarak arkasına da bakınız.

 

1.Yeryüzünün tam ortasındaki "akçam" ağacı.

Tıkla ve Çevir
Türkler İslamiyete geçmeden önce dünyamızın tam ortasında bir akçam ağacı olduğuna inanırlardı. Yeryüzünün ortasında bulunan bu akçam ağacının Türkler için büyük bir önemi vardı.

2.Hayat Ağacı

Tıkla ve Çevir
Türkler bu ağaca "Hayat Ağacı" adı vermişlerdi. Günümüzde dahi bu motif, halı ve kilim gibi işlemelerimizde sıkça kullanılmaktadır ayrıca hayat ağacı, The Fountain adlı filmin de konusunu oluşturmuştur. Merak edenler bu müthiş filmi izleyebilir.

3. 22 Aralık ve Geceyle Gündüzün Savaşı.

Tıkla ve Çevir
O dönemki inançlarımıza göre 22 Aralıkta "Gece ile Gündüz"ün savaşı başlardı.

4. Savaşı kazanan...

Tıkla ve Çevir
Gece boyunca devam eden savaşı Güneş kazanır. Güneş'in bu zaferini Türkler, Hayat Ağacı'nın altında şenliklerle kutlamışlardır.

5.Nardugan yani "Doğan Güneş"

Tıkla ve Çevir
Bu zafer "Nardugan" olarak anılır. Nar, Güneş demektir; tugan ise -doğan anlamına gelir yani "Doğan Güneş", Nardugan'dır.

6. Tüm Türk halkı, bu zafer için Tanrı Ülgen'e şükür amaçlı dua ederler. Duaları Ülgen'e ulaşsın diye Hayat Ağacı'nı süslerler, altına hediyeler koyarlar ve çaput bağlayıp dilek tutarlardı.

Tıkla ve Çevir
Altın Tahtın Sahibi: Bay Ülgen Ülgen Han göğün 16. katında, Altın Dağda ikamet eder ve altın bir taht üzerinde oturur. Tahtı ay ve güneşin ötesindedir. Gök cisimlerini ve hava olaylarını yönetir. Ülgen Han ayrıca iyilik yapmayı da çok sever.

7.Bu kutlu bayram için herkes süslenir, güzel giysiler giyer ve temizliklerini yaparlardı.

Tıkla ve Çevir
Ağacın etrafında kopuz eşliğinde türlü şarkılar söylenir ve danslar edilirdi.

8.Bu ağaç sadece Orta Asya'ya özgü idi.

Tıkla ve Çevir
Bu yüzden, Noel ağacı denilen ağaç kültürü, Hristiyan kültürüne Hunların Avrupa Kıtası'na göçüyle geçmiştir.

9.İnanışa göre Nardugan; eş, dost, akraba ile birlikte hep beraber kutlanırsa ömre ömür katar ve doğan güneş herkese bol şans getirirmiş.

Tıkla ve Çevir
Bu vesileyle tüm okurlarımızın yeni yılını kutlar, sevdikleriyle beraber geçirecekleri mutlu bir 2017 senesi dileriz.

Bu bilgilerin kaynağı olan Sümerolog Sn. Muazzez İlmiye Çığ Hanımefendi’ye teşekkürlerimizi borç biliriz.

3 YORUM

  1. Bu yalana sadece günahına kılıf arayanlar inanır
    İŞİN ASLI İSE
    HZ İSA AHİR ZAMANDA SURİYENİN ŞAM ŞEHRİNE İNECEĞİ HADİSLERDE DE BELİRTİLMİŞ
    FAKAT BU GAVURLAR ŞAM ŞEHRİ YERİNE BUNU ÇAM AĞACI OLARAK ANLAMIŞLARDIR

    • her şeyi hadislere bağlayın da şirkin dibine dibine vurun aferin, çam ağacı senin tabirinle hangi gavurun dilinde yine çam adıyla geçiyor acaba? senin gibi cahilleri kandırmak ne kadar kolay.çam kelimesinin diğer dillerde karşılığını bile bilmediğinden sana yutturulan Şam=çam safsatasına bile hemen inanıvermişsin. en basitinden çam ağacının latince ismi pinus ingilizcede pine olarak söylenir. arapçada ise sanuber (türkçe söylenişi buna benzer bir şey) şeklinde söyleniyor. bunlardan hangisi şam (eş-şam) kelimesiyle benzeşiyor Allah aşkına biraz kafanızı kullanın. kendiniz hadis diye diye şirkin dibine kadar batmışsınız herkesi de kendiniz gibi biliyorsunuz. daha İsa , musa doğmadan önce yazılmış taş tabletlerde yazılanı bile yalan , yok öyle bir şey diye kestirip atıyorsunuz. Muazzez ilmiye çığ bu ülkenin yetiştirdiği ve dünyada sayılı sümerologlardan biriydi (nur içinde yatsın) az biraz gözünü aç da uzağa gitmeden eyüp sultanlarda , teli babalarda (sarıyerdedir yeri) insanların yaptıklarına bir bak bakalım ne göreceksin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.