Antik Yunan Çağı ve Bilim!

Antik çağlar döneminde Yunanistan, dönemin en gelişmiş topluluklarına sahiplik yapıyordu. Bilimin yoğun bir şekilde sorgulandığı zamanlarda, dönemin bilgilerinden olan Antik Yunan Bilim Adamı Eratosthenes, Dünya’nın yuvarlak olduğunu söylerken bunun yanında bir takım hesaplamalar da yapmıştı.

Dünya Yuvarlak mı?

Ay tutulması sırasında, Dünya’nın Ay üzerine düşen gölgesi, tıpkı Güneş ve Ay gibi yuvarlaktı. Bu gözlemler konusunda Archimedes ve çağdaş bir grup bilim insanı beraber çalışma yaptılar. Bu çalışma ekibi içinde bulunan Erathostenes, Mısırda ki ünlü İskenderiye Kütüphanesinde yönetici idi. Güneyde bulunan Syene adlı kasabada ünlü bir su kuyusunun olduğunu duyan Erathostenes, kasabaya giderek yılın en uzun günü olan 21 aralık tarihinde kuyunun dibine bakarak, kısa bir süreliğine de olsa Güneş’in tam bir görüntüsünü görebildiğini fark etti. Aynı şekilde 800 km ötede yani 500 mil ötede bulunan İskenderiye şehrinde ise Güneş ışınlarının dik bir açıyla gelmediğini fark edince, bunun nedenini sorgulamaya başladı. Sonrasında güneş ışınlarını tersten düşünerek gökyüzüne gittiğini hayal edip, bu konu üzerine işlemler yapınca 7 derece sapma olduğunu kanıtlamış oldu. Bu kanıtlama işlemi, Dünya’nın küresel olduğuna dair elinde bulundurduğu büyük bir kanıt olacaktı. Eğer Dünya küre bir şekle sahip ise diyerek geometrik işlemler ile çevre uzunluk hesaplamalarını yapmaya çalıştı.

Müthiş Hesaplamalar!

Elde ettiği veriler sonrasında Syrene ile İskenderiye arasındaki mesafeyi Dünya’nın çevresinin 50’de 1’i olarak kabul ederek yaptığı işlemler sonucunda, Dünyanın çevre uzunluğunu mil cinsinden buldu. Bulduğu sonuç ise 24.000 Mil idi. Günümüzde kanıtlanmış ve teknolojik aletler ile yapılan hesaplamalarda 24.800 Mil olduğunu biliyoruz. Dünya’nın çapını da hesaplayan bilim adamı, bulduğu sonuç 12.800 km yani 8.000 Mil sonucuna ulaştı.

Artık elinde birçok veri bulunan bilim adamı için hesaplamalar daha kolaylaşmıştı. Eldeki veriler ile Güneş’in Dünya’dan uzaklığını da hesapladı. Bulduğu sonuç ise 92 Milyon Mil idi. Günümüzde bulunan ve bilinen sonuç ise 93 Milyon Mil idi. Antik Çağ’da bulunan sonuçlar ile günümüz arasında bulunan sonuçlar arasında yüzde 1 gibi küçük bir oranda sapma bulunmaktadır. Bu buluş ise, Antik Çağlar için büyük bir başarıdır.