Antik Mısır, tarihteki en gelişmiş, mirasını günümüze kadar aktarabilmiş en kalıcı uygarlıklardan biridir. Antik Mısır Medeniyeti, toplumsal sağduyu esaslarıyla 3150 yıllarında  kurulmuştur. Günümüzden 5000 yıl önce inşa edilmiş yapıları ve kullandıkları teknolojileri ile her dönem ilgi uyandırmış ve gizemlerini korumuşlardır.

Gizem ve ihtişamın uygarlığı olan Mısır hakkında bilinen birçok gerçek vardır ama bu yazımızda az bilinen veya yanlış bilinen bazı gerçekleri bulacaksınız.

 

1.Erkekler de kadınlar kadar makyaj yapıyorlardı.

antik-misir-gercekleri-1-1024x600

Günümüzde kadınlar tarafından sıkça yapılan makyaj uygulamasını, Eski Mısır’da erkekler de en az kadınlar kadar tercih ediyordu. Tanrısal bir güç verdiğine inanılan makyajı erkekler, kadınlardan daha sık bir şekilde uyguluyorlardı.

 

2.Çok sayıda hayvanı evcilleştirip onlarla beraber yaşıyorlardı.

antik-misir-gercekleri-2

Pek çok kişi, mısırlıların evlerinde kedi beslediklerini biliyordur ama yapılan araştırmalara göre kediden farklı türlerde birçok hayvan türünü de evcilleştirdikleri görülmektedir. Antik Mısırlılar; “şahin, köpek, kaplan, yılan, şempanze” gibi hayvanları da evcilleştirmişlerdir ve bu hayvanlar sahiplerinin ölü bedenleriyle birlikte mumyalanmış veya gömülmüşlerdir.

 

3. Firavun Tutankamon bir su aygırı tarafından öldürülmüş olabilir.

antik-misir-gercekleri-3

Firavun Tutankamon hakkında bilinmeyen çok şey vardır fakat bilim insanları son yapılan araştırmalara göre Tutankamon’un ölümü hakkında bazı fikirlere ulaştılar. Tutankamon’un mumyalanmış bedenininde kalbinin yer almaması ve vücudundaki bir takım ısırıkların üzerinde çalışmalar yapan bilim insanları bu ısırıkların, bir su aygırı saldırısı sırasında olabileceğine kanaat getirdiler.

 

4.Piramitleri köleler yapmadı!

antik-misir-gercekleri-4

Piramitleri inşa etmek kesinlikle çok zor bir işti, piramit işçilerinin cesetlerindeki ezilmiş ve zarar görmüş kemikleri bunu kanıtlar niteliktedir fakat bu zor işi köleler yapmamış…

Giza piramiti’nin yakınında yeralan mezarlarda piramit işçilerinin iskeletleri bulundu. Bir firavunun yakınına gömülmek büyük bir onurdu ve sıradan insanlara nasip olamayacak bir uygulamaydı. Bulunan duvar yazılarında da görüldüğü üzere işçiler kendilerine “Khufu”nun Dostları” ve “Menkaure’nin İçki Arkadaşları” gibi isimler takmışlardı.

 

5.Firavunlar genellikle aşırı kiloluydular.

antik-misir-gercekleri-5

Bu zamana kadar gerek hareketli gerek yazılı medyada; haberlerde, filmlerde, belgesellerde… Firavunlar oldukça fit ve atletik vücutlarla tasvir edilmişlerdir. Bu nedenle firavun denildiği zaman aklımıza atletik vücutlu bir portre gelmektedir fakat günümüze ulaşan birçok firavun mumyası üzerinde yapılan incelemeler bunun tam tersini göstermekte.

 

6.Antibiyotik kullanımı Eski Mısır’a kadar dayanmaktadır.

antik-misir-gercekleri-6

Eski Mısır bilim ve sanat konusunda oldukça ilerideydi. Tıp konusunda ne kadar ileri olduklarının bir örneği de firavunların mumyalanış biçimiydi. Eski Mısırlılar, enfeksiyonların tedavisi için küflü ekmek ve toprak kullanırlardı.

 

7. Antik Mısırlılar peruk kullanırlardı.

antik-misir-gercekleri-7

Soylu sınıftan olan Mısırlılar kadın erkek fark etmeksizin saçlarını kazıtırlar ve peruk kullanırlardı. Düşük seviyedeki sınıflar ise ya domuz kuyruğu takarlar ya da saçlarını uzatırlardı.

 

8.Ekmek ve biraya ayrı bir önem verirlerdi

antik-misir-gercekleri-8

Günlük beslenmelerinin büyük bir bölümü ekmek ve biradan oluşurdu. Bunlara ilave olarak soğan, sarımsak gibi sebzeler ve hurma gibi meyveler de yerlerdi. Kümes hayvanları ve balık etlerini tuzlayarak kuruturlardı.

 

korkubilimi.com
Korkubilimi.com sitesinde bulunan içeriklerin telif hakları korkubilimi.com yazarlarına ait olup kaynak göstermeden ve içeriğin bulunduğu www.korkubilimi.com adresine bağlantı verilmeden kopyalanamaz veya bir bölümü kullanılamaz. Kaynak göstermek ve bağlantı vermek koşuluyla içerikler kullanılabilir. Youtube veya benzeri video sitelerinde yazılarımızın kullanılması kesinlikle yasaktır.